Fender Camera Lens Protector Cosmic Orange iPhone 17 Pro Max
ITCurry #: U0814560 | Article #: PG58205-
ScreenMemoryWeightProcessorHard DiskSSDScreenResolutionConnectivityMemoryCaseOSScreenTypeSpeed BlackSpeed ColourModelProcessor SpeedForm FactorInternal / ExternalPort CountUplink / mediaMounting
- View All Specs
Bundles
Related products
Product Information
Defend your device with the Fender camera protector from PanzerGlass®. Designed to complement your phone with a sleek, color-matched finish, it provides a stylish and robust protection against life’s bumps and bruises.
The strikingly thin yet incredibly strong lens guard provides maximum durability and protection for the entire camera plateau. In fact, the matte aluminum house does more than simply protect your lenses, it actually enhances the structural integrity of your entire phone – and in a finish that never fades! Available in colors designed to match your device, it keeps your phone looking sharp while stepping up your protection. And, of course, installation is a breeze, guaranteeing a perfect fit.
Color-matched Fender from PanzerGlass® defends your phone with enhanced camera protection that is truly unique, truly you.
| Features | |
| Protector type | Clear screen protector |
| Compatibility | Apple - iPhone 17 Pro Max |
| Protection features | Scratch resistant, Shock resistant |
| Brand compatibility | Apple |
| Installation type | Full adhesive |
| Country of origin | China |
| Performance | |
| Product colour | Orange |
| Material | Silicone |
| Dry application | Yes |
| Bubble-free application | Yes |
| Easy to apply | Yes |
| Easy to remove | Yes |
| Easy to clean | Yes |
| Rounded edges | Yes |
| Oleophobic coating | Yes |
| Weight & dimensions | |
| Screen size HxW | 75 x 51 mm |
| Width | 51 mm |
| Thickness | 0.48 mm |
| Depth | 0.48 mm |
| Height | 75 mm |
| Weight | 8 g |
| Packaging content | |
| Cleaning cloth | Yes |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Cleaning kit | Yes |
| Dry wipe | Yes |
| Wet wipe | Yes |
| Package type | Hanging box |
| Packaging data | |
| Package width | 130 mm |
| Package depth | 8 mm |
| Package height | 110 mm |
| Package weight | 23 g |
| Logistics data | |
| Harmonized System (HS) code | 7007190000 |
| Technical details | |
| Recycled materials used for making | Recycled tempered glass |
| Total amount of recycled materials used for making | 60% |
| Sustainability certificates | Global Recycled Standard (GRS) |
| Sustainable technologies and materials | 60% recycled pre-consumer glass |
| Warranty | |
| Base Warranty | Non Non |