-
ScreenMemoryWeightProcessorHard DiskSSDScreenResolutionConnectivityMemoryCaseOSScreenTypeSpeed BlackSpeed ColourModelProcessor SpeedForm FactorInternal / ExternalPort CountUplink / mediaMounting
- View All Specs
Bundles
Related products
Product Information
Centralized management for mid-scale deployments
A 1U management appliance supporting Panorama management, log collection, and PAN-DB Private Cloud modes for deployments of up to 1,000 next-generation firewalls.
Purpose-built management appliance
The M-300 is a multi-function appliance configurable as a Panorama management server, management-only server, log collector, or PAN-DB Private Cloud server. It provides centralized policy creation, device provisioning, and log management for mid-scale firewall deployments.
1,000
Managed firewalls
Support up to 1,000 next-generation firewalls from a single management appliance pair.
16TB
RAID storage
16TB of RAID-certified storage for centralized log collection and retention.
1U
Rack form factor
Compact 1U, 19-inch rack-mountable design with dual redundant hot-swap power supplies.
| Performance | |
| Firewall throughput | 1000 Mbit/s |
| Number of users | 5000 user(s) |
| Network | |
| Ethernet LAN | Yes |
| Ethernet LAN data rates | 10,100,1000 Mbit/s |
| Security | |
| Authentication method | Local database RADIUS SAML LDAP TACACS+ |
| Ports & interfaces | |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 2 |
| Console port | DB9 |
| USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-A ports quantity | 2 |
| Power | |
| Power supply | 1200 W |
| AC input voltage | 100 - 240 V |
| AC input frequency | 50 - 60 Hz |
| Input current | 4.5 A |
| Number of power supply units | 2 |
| Design | |
| Rack mounting | Yes |
| Rack capacity | 2U |
| Product colour | Grey |
| Certification | UL, CUL, CB, FCC Part 15, EN 55032, CISPR 32 |
| Hard drive | |
| Total storage capacity | 48 TB |
| HDD capacity | 8 TB |
| RAID support | Yes |
| Operational conditions | |
| Operating temperature (T-T) | 5 - 40 øC |
| Storage temperature (T-T) | -40 - 60 øC |
| Weight & dimensions | |
| Width | 436.8 mm |
| Depth | 704.8 mm |
| Height | 88.9 mm |
| Other features | |
| Size (imperial) | 48.3 cm (19") |
| Warranty | |
| Base Warranty | Non Non |