Flash Sale
Less than 5 units remaining
Less than 10 units remaining
Less than 20 units remaining
More than 20 units are available
{{new Date(new Date(parseInt((dataContainer.PromoDetail.EndDate).split('(')[1].split(')')[0])) - new Date()).getDate()}} days remaining
{{new Date(new Date(parseInt((dataContainer.PromoDetail.EndDate).split('(')[1].split(')')[0])) - new Date()).getDate()}} day remaining
Price:
820.64
Inc VAT
Ex VAT
Shipping:
Out of Stock. Contact Us!
Key Specifications
-
ScreenMemoryWeightProcessorHard DiskSSDScreenResolutionConnectivityMemoryCaseOSScreenTypeSpeed BlackSpeed ColourModelProcessor SpeedForm FactorInternal / ExternalPort CountUplink / mediaMounting
- View All Specs
Bundles
Related products
Product Information
Motorised floor lift trolley with anti-collision
The RISE 5308 motorised display lift trolley is suitable for displays of up to 86" with a maximum weight of 120kg. The lift raises the screen smoothly, quickly, and safely at a speed of 80 mm/s with QuickRise™. With a 980mm travel range the lift is suitable for both very low and high positions.
Its stylish and timeless design fits into any education or corporate environment. Easy to set-up and use, cable management (CIS®) allows easy concealment of cables during installation.
Anti-collision technology provides added safety in schools and the sturdy 100mm swivel castors enables the trolley to be moved easily from room to room over any surface.
TüV and CE certified.
| Mounting | |
| Maximum weight capacity | 120 kg |
| Number of displays supported | 1 |
| Maximum weight capacity (per display) | 120 kg |
| Maximum screen size | 2.18 m (86") |
| Mounting | Freestanding |
| Mounting type | Floor |
| Ergonomics | |
| Height adjustment | Yes |
| Height adjustment type | Electric |
| Height adjustment range | 0 - 980 mm |
| Number of wheels | 4 wheel(s) |
| Cable management | Yes |
| Motorized | Yes |
| Anti-collision | Yes |
| Design | |
| Product colour | Black |
| Weight & dimensions | |
| Weight | 41.1 kg |
| Packaging data | |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Package weight | 42.9 kg |
| Other features | |
| Compliance certificates | CE |
| Certification | TV |
| Warranty | |
| Base Warranty | Non Non |
Videos
LENOVO ThinkPad X1 Extreme
{{dataContainer.Product.UnitPrice.toFixed(2)}}