-
ScreenMemoryWeightProcessorHard DiskSSDScreenResolutionConnectivityMemoryCaseOSScreenTypeSpeed BlackSpeed ColourModelProcessor SpeedForm FactorInternal / ExternalPort CountUplink / mediaMounting
- View All Specs
Bundles
Related products
Product Information
This One For All swivelling and height adjustable TV Stand is suitable for Televisions from 32 to 70 inches and compatible with VESA sizes up to 400 x 400. Your television will always be at the right position for optimal TV viewing, with 360° swivelling and height adjustability. With the integrated media player, you hide your device in the back. Hide unsightly cables with the integrated cable management system and create a clean and uncluttered look. The design comes with a universal soundbar holder compatible with any types of soundbars for a complete TV viewing experience. This modern TV Stand is engineered to assure stability for your TV. All angles are carefully chosen to ensure a low center of gravity. Additionally, you can use the included wall anchor for extra security.
| Mounting | |
| Maximum weight capacity | 35 kg |
| Minimum screen size | 81.3 cm (32") |
| Maximum screen size | 177.8 cm (70") |
| Minimum VESA mount | 200 x 100 mm |
| Maximum VESA mount | 400 x 400 mm |
| Mounting type | Floor |
| Ergonomics | |
| Height adjustment | Yes |
| Height adjustment type | Manual |
| Tilt adjustment | No |
| Rotating | Yes |
| Angle of rotation | 360ø |
| Turn angle | 360ø |
| Number of wheels | 0 wheel(s) |
| Cable management | Yes |
| Easy to adjust | Yes |
| Design | |
| Product colour | Brown, Grey |
| Technical details | |
| Country of origin | China |
| Screen size (max) | 177.8 cm (70") |
| Screen size (min) | 81.3 cm (32") |
| Easy to install | Yes |
| Packaging content | |
| Screws included | Yes |
| Quick installation guide | Yes |
| Manual | Yes |
| Mounting kit | Yes |
| Mounting brackets included | Yes |
| Weight & dimensions | |
| Width | 595 mm |
| Depth | 783 mm |
| Height | 1340 mm |
| Weight | 6.7 kg |
| Packaging data | |
| Package width | 244 mm |
| Package depth | 824 mm |
| Package height | 160 mm |
| Package weight | 8.8 kg |
| Other features | |
| Dimensions (WxDxH) | 595 x 783 x 1340 mm |
| Package dimensions (WxDxH) | 244 x 824 x 160 mm |
| Maximum weight | 6.7 kg |
| Package weight | 8.8 kg |
| VESA mounting | Yes |
| Screen size compatibility | 812.8 - 1778 mm (32 - 70") |
| Warranty | |
| Base Warranty | Non Non |