-
ScreenMemoryWeightProcessorHard DiskSSDScreenResolutionConnectivityMemoryCaseOSScreenTypeSpeed BlackSpeed ColourModelProcessor SpeedForm FactorInternal / ExternalPort CountUplink / mediaMounting
- View All Specs
Bundles
Related products
Product Information
The One For All Evolve 4 universal remote is perfect to control 4 devices (TV, Set Top Box (Freeview, Sat, Cable), DVD/Blu-ray players and Audio devices (Soundbars, Stereos, Amplifiers, etc) with just 1 handy remote. It is optimised to operate Smart Televisions (LED, LCD and Plasma).
The One For All Evolve 4 offers easy control of four devices and all their functions as on your original remotes! The pre-programmed activities 'Watch TV' and ‘Watch Movie’ gives you smooth control of your equipment without changing between device types. Thanks to its Ultra wide angle, there’s no need to point exactly towards your devices to control them.
Follow 3 simple steps to setup your remote in literally less than a minute. An easy to understand quick setup guide is included in the packaging. Use the learning feature to fully customise this remote with ease, by copying functions directly from your original remote.
One For All is the world leader in universal remotes controls. One For All universal remotes are 100% compatible and guaranteed to work all brands.
| Design | |
| Interface | IR Wireless |
| Remote control proper use | Audio, DTT, DVD/Blu-ray, Game console, Home cinema system, IPTV, Projector mount, SAT, STB, TNT, TV, TV set-top box |
| Brand compatibility | Any brand |
| Compatible products | TV, STB, Blu-ray/DVD, Audio devices |
| Product colour | Black |
| Input type | Press buttons |
| Backlight buttons | No |
| Display | |
| Built-in display | No |
| Performance | |
| Number of devices supported | 4 |
| Number of brands in database | > 1000 |
| Teletext function | Yes |
| Battery | |
| Built-in battery | No |
| Rechargeable | No |
| Battery type | AAA |
| Number of batteries supported | 2 |
| Packaging data | |
| Package width | 137 mm |
| Package depth | 306 mm |
| Package height | 38 mm |
| Package weight | 300 g |
| Warranty | |
| Base Warranty | Non Non |