-
ScreenMemoryWeightProcessorHard DiskSSDScreenResolutionConnectivityMemoryCaseOSScreenTypeSpeed BlackSpeed ColourModelProcessor SpeedForm FactorInternal / ExternalPort CountUplink / mediaMounting
- View All Specs
Bundles
Related products
Product Information
Now you can lock two devices with a single solution. The Universal 3-in-1 Keyed Cable Lock with Twin Lockheads fits standard, nano and wedge-shaped security slots, ensuring a universal fit regardless of hardware brand or generation. Perfect for securing multiple devices such as a laptop, monitor or docking station, making cable and key management easier, decreasing cable clutter and helping to futureproof your locking solution. Lock tips are easily changed: a tether keeps unused lock tips handy. A common 5mm keying system, patented Hidden Pin™ technology and carbon steel cable provide strong security against picking and theft attempts. A pivot and rotate lock head allows flexible movement and easy key insertion. Additional features include Register & Retrieve™ for quick, secure and easy key replacement and a five-year warranty backed by Kensington, inventor and worldwide leader in laptop security locks. All Kensington locks are verified and tested for strength, physical endurance, and mechanical resilience.
| Features | |
| Lock type | Key |
| Cable lock slot type | Kensington |
| Cable type | Standard |
| Packaging data | |
| Package width | 200 mm |
| Package depth | 340 mm |
| Package height | 28 mm |
| Package weight | 340 g |
| Logistics data | |
| Master (outer) case net weight | 8.5 kg |
| Master (outer) case width | 300 mm |
| Master (outer) case length | 460 mm |
| Master (outer) case height | 180 mm |
| Master (outer) case gross weight | 8.95 kg |
| Products per master (outer) case | 25 pc(s) |
| Technical details | |
| Lock management | Standard Keyed |
| Warranty | |
| Base Warranty | Non Non |