-
ScreenMemoryWeightProcessorHard DiskSSDScreenResolutionConnectivityMemoryCaseOSScreenTypeSpeed BlackSpeed ColourModelProcessor SpeedForm FactorInternal / ExternalPort CountUplink / mediaMounting
- View All Specs
Bundles
Related products
Product Information
Designed exclusively for Surface in collaboration with Microsoft, the Elevated Stand for Surface is a sleek and compact accessory for your Surface Pro or Surface Go that effortlessly enhances comfort, security and productivity. This innovative all-in-one riser elevates the Surface to eye level to support ergo-friendly workstations with external keyboards and reduce neck, back and shoulder strain. Tilt and flip options accommodate optimum viewing angles. The stand includes additional thoughtful features such as a magnetic storage location for a Surflink™ connector and a cable management channel. Includes professional support and a two-year limited warranty.
| Packaging data | |
| Package width | 146 mm |
| Package depth | 230 mm |
| Package height | 27 mm |
| Package weight | 740 g |
| Logistics data | |
| Master (outer) case width | 125 mm |
| Master (outer) case length | 240 mm |
| Master (outer) case height | 175 mm |
| Master (outer) case gross weight | 3.5 kg |
| Products per master (outer) case | 4 pc(s) |
| Master (outer) case net weight | 3.28 kg |
| Other features | |
| Compatibility | Surface Pro 10; Surface Pro 7; Surface Pro 12" (1st Ed); Surface Go 2; Surface Go 3; Surface Pro 8; Surface Pro 7+; Surface Pro 9; Surface Go 4; Surface Pro 13" (11th Ed) |
| Warranty | |
| Base Warranty | Non Non |