-
ScreenMemoryWeightProcessorHard DiskSSDScreenResolutionConnectivityMemoryCaseOSScreenTypeSpeed BlackSpeed ColourModelProcessor SpeedForm FactorInternal / ExternalPort CountUplink / mediaMounting
- View All Specs
Bundles
Related products
Product Information
The SmartFit™ Premium Heavy Duty Single Monitor Arm enhances workspace organization and provides a hassle-free experience for larger displays (up to 49 - 44lbs/20kg). Proper ergonomic positioning is supported by data-driven research and a color-coded fitting chart. Topside pre-installed C-clamp mounting and a quick-release VESA® plate (75, 100, 200, and 300; 1:1 mounting) simplifies installation and removal. A gas-spring monitor arm with articulating head supports height, tilt, swivel, and rotation adjustments with less physical exertion. Full rotation capabilities allow you to easily switch between landscape and portrait orientations. Integrated cable management keeps cords and cables organized and out of sight for a clean and clutter-free workspace. The arm is height adjustable from 7.6-18.9 (193mm-481mm). Includes a 5-year limited warranty.
| Mounting | |
| Number of displays supported | 1 |
| Design | |
| Product colour | Black |
| Packaging data | |
| Package width | 200 mm |
| Package depth | 425 mm |
| Package height | 150 mm |
| Package weight | 5 kg |
| Logistics data | |
| Master (outer) case width | 425 mm |
| Master (outer) case length | 482 mm |
| Master (outer) case height | 310 mm |
| Master (outer) case gross weight | 21.5 kg |
| Products per master (outer) case | 4 pc(s) |
| Master (outer) case net weight | 20.5 kg |
| Minimum order quantity | 1 pc(s) |
| Warranty | |
| Base Warranty | Non Non |