Slim N17 2.0 Keyed Dual Laptop Lock (25 Pack) - Master Keyed
ITCurry #: 29056038 | Article #: K60509M-
ScreenMemoryWeightProcessorHard DiskSSDScreenResolutionConnectivityMemoryCaseOSScreenTypeSpeed BlackSpeed ColourModelProcessor SpeedForm FactorInternal / ExternalPort CountUplink / mediaMounting
- View All Specs
Bundles
Related products
Product Information
Tested and approved by Dell, the Slim N17 2.0 Keyed Dual Head Laptop Lock for Wedge-Shaped Slots lets you lock two devices with a single solution, won’t block valuable ports and allows the laptop to lie flat and stable. Secondary T-bar lock head secures peripheral accessories featuring the industry-standard Kensington Security Slot. Meets or exceeds rigorous strength testing standards. Features an omnidirectional pivoting head and rotating anchor, 5mm keying system and free Register & Retrieve™ key registration and replacement. Master keyed provides administrative access, so the IT manager can have a key for all locks while each user has their own individual lock and key. Five-year warranty. From Kensington, inventor of the laptop cable lock and industry leader in physical device security for more than 25 years.
| Features | |
| Lock type | Key |
| Cable lock slot type | Kensington |
| Cable lock security features | Master keyed |
| Security slot anchor type | Wedge-shaped |
| Cable type | Standard |
| Packaging data | |
| Package width | 200 mm |
| Package depth | 340 mm |
| Package height | 22 mm |
| Package weight | 240 g |
| Logistics data | |
| Master (outer) case net weight | 6.41 kg |
| Master (outer) case width | 300 mm |
| Master (outer) case length | 345 mm |
| Master (outer) case height | 175 mm |
| Master (outer) case gross weight | 6.84 kg |
| Products per master (outer) case | 25 pc(s) |
| Technical details | |
| Lock management | Master keyed |
| Warranty | |
| Base Warranty | Non Non |