Pro Fit Ergo Wireless Keyboard - 2.4 GHz Bluetooth 4.0 - Qwerty US/Int'l - black
ITCurry #: 29055895 | Article #: K75401WW-
ScreenMemoryWeightProcessorHard DiskSSDScreenResolutionConnectivityMemoryCaseOSScreenTypeSpeed BlackSpeed ColourModelProcessor SpeedForm FactorInternal / ExternalPort CountUplink / mediaMounting
- View All Specs
Bundles
Related products
Product Information
With its split & sloped keyboard with adjustable reverse tilt and built-in wrist rest, the ergonomist-approved Pro Fit® Ergo Wireless Keyboard positions your hands for improved comfort. Features include dual wireless (2.4GHz and Bluetooth 4.0 LE) with 128-bit AES encryption, quiet typing, spill-proof keys, F-keys for shortcuts, caps lock, numbers lock & scroll lock, a three-mode power-saving switch and a replaceable receiver*. * In the event the receiver is lost or damaged, simply purchase a new one, pair it with your mouse and you’re ready.
Ergonomist-approved design positions your hand for improved comfort.
Split & sloped keyboard with adjustable reverse tilt positions hands, wrists and forearms for comfort and neutral alignment.
Built-in wrist rest supports, cushions and cradles the wrists.
Dual wireless with 128-bit AES encryption delivers the flexibility of 2.4GHz and Bluetooth 4.0 LE, with government-grade encryption.
Quiet keys means typing is smooth, easy and non-disruptive.
Spill-proof keys make clean-up fast and easy. Meets MIL-STD-810H Method 504.3 Contamination by Fluids testing for resistance to breakdown when exposed to cleaning and disinfecting solvents such as alcohol and bleach for at least 24 hours.
With a replaceable receiver, if your receiver is ever lost or damaged, simply purchase a new one, pair it with your mouse and you’re ready.
Three-mode power-saving switch allows you to toggle between 2.4GHz, Bluetooth and Off for best battery life.
Caps lock, numbers lock, scroll lock and F-keys are popular features that make typing and navigating easier and more efficient.
| Keyboard | |
| Connectivity technology | Wireless |
| Device interface | Bluetooth |
| Bluetooth Low Energy (BLE) | Yes |
| Security algorithms | AES |
| Certification | MIL-STD-810H Method 504.3 Contamination by Fluids |
| Design | |
| Product colour | Black |
| Power | |
| Keyboard battery type | AAA |
| Packaging data | |
| Package width | 482 mm |
| Package depth | 252 mm |
| Package height | 38 mm |
| Package weight | 1 kg |
| Packaging content | |
| Receiver type | Nano receiver |
| Other features | |
| Compatible operating systems | Windows 11 |
| Logistics data | |
| Products per master (outer) case | 4 pc(s) |
| Master (outer) case width | 497 mm |
| Master (outer) case length | 278 mm |
| Master (outer) case height | 180 mm |
| Master (outer) case gross weight | 4.1 kg |
| Master (outer) case net weight | 3.59 kg |
| Minimum order quantity | 1 pc(s) |
| Warranty | |
| Base Warranty | Non Non |