Flash Sale
Less than 5 units remaining
Less than 10 units remaining
Less than 20 units remaining
More than 20 units are available
{{new Date(new Date(parseInt((dataContainer.PromoDetail.EndDate).split('(')[1].split(')')[0])) - new Date()).getDate()}} days remaining
{{new Date(new Date(parseInt((dataContainer.PromoDetail.EndDate).split('(')[1].split(')')[0])) - new Date()).getDate()}} day remaining
Price:
129.10
Inc VAT
Ex VAT
Shipping:
Delivery in 3 days
Quantity:
Key Specifications
-
ScreenMemoryWeightProcessorHard DiskSSDScreenResolutionConnectivityMemoryCaseOSScreenTypeSpeed BlackSpeed ColourModelProcessor SpeedForm FactorInternal / ExternalPort CountUplink / mediaMounting
- View All Specs
Bundles
Related products
Product Information
Pioneering innovation with one of the first mobile USB4 docking stations, Kensington proudly presents the MD120U4 USB4 Portable Docking Station. MD120U4 delivers all the power of USB4, including dual 4K* support, up to 40Gbps upstream speed and 100W power pass-through - in a solution designed to support numerous devices and operating systems. An ideal choice for hybrid workers who wish to travel with less weight and clutter, power pass-through eliminates the need to travel with an additional power brick. A variety of productivity ports minimise the need for additional adapters. Includes 2 x HDMI ports, 1 x USB-C port, 2 x USB-A ports and 1 x 2.5Gbps Ethernet port for productivity anywhere.
| Ports & interfaces | |
| USB 3.2 Gen 2 (3.1 Gen 2) Type-C ports quantity | 1 |
| USB Power Delivery (USB PD) | Yes |
| USB Power Delivery revision | 3.0 |
| USB Power Delivery up to | 100 W |
| Network | |
| Ethernet LAN | Yes |
| Ethernet LAN data rates | 10,100,1000,2500 Mbit/s |
| Performance | |
| Card reader integrated | No |
| HD type | 8K Ultra HD |
| Number of displays supported | 2 |
| Plug and Play | Yes |
| Software | |
| Windows operating systems supported | Yes |
| Mac operating systems supported | Yes |
| Mobile operating systems supported | iPadOS |
| Packaging data | |
| Package width | 152 mm |
| Package depth | 142 mm |
| Package height | 35 mm |
| Package weight | 160 g |
| Logistics data | |
| Products per master (outer) case | 5 pc(s) |
| Master (outer) case width | 180 mm |
| Master (outer) case length | 220 mm |
| Master (outer) case height | 176 mm |
| Master (outer) case gross weight | 1.01 kg |
| Master (outer) case net weight | 830 g |
| Other features | |
| Compatible operating systems | Samsung DeX©; macOS 11 or above; iPadOS 13 or above; Windows 10 or above |
| USB ports quantity | 3 |
| Warranty | |
| Base Warranty | Non Non |
Videos
LENOVO ThinkPad X1 Extreme
{{dataContainer.Product.UnitPrice.toFixed(2)}}