MagPro - Notebook Privacy Filter - Removable - Magnetic - 15.6in - Black
ITCurry #: 29056134 | Article #: K55255WW-
ScreenMemoryWeightProcessorHard DiskSSDScreenResolutionConnectivityMemoryCaseOSScreenTypeSpeed BlackSpeed ColourModelProcessor SpeedForm FactorInternal / ExternalPort CountUplink / mediaMounting
- View All Specs
Bundles
Related products
Product Information
Designed to support today’s ultra-thin laptops with exceptional form, fit and function, the MagPro™ Magnetic Privacy Screen Filter for Laptops (16:10) easily attaches and detaches as needed, allowing full device closure and sleep mode functionality. The privacy screen filter narrows the viewing angle to ±30° to increase visual security and decrease the chance of visual hacking. A webcam notch supports an unhindered video conferencing experience. Blue light reduction filters out harmful rays by up to 52%, easing eye strain and reducing the chances of interruptions to your natural sleep patterns. Reversible screen includes low reflective coating for improved viewing clarity. One side has a matte finish to reduce glare and fingerprints, the other side is glossy and provides a clearer view of the monitor. The patented magnetic design is convenient and avoids the challenges of potentially damaging adhesives. Includes two-year limited warranty.
| Design | |
| Maximum screen size | 39.6 cm (15.6") |
| Suitable for | Laptop |
| Features | |
| Aspect ratio | 16:10 |
| Packaging data | |
| Package width | 260 mm |
| Package depth | 385 mm |
| Package height | 5 mm |
| Package weight | 234 g |
| Logistics data | |
| Master (outer) case width | 295 mm |
| Master (outer) case length | 400 mm |
| Master (outer) case height | 70 mm |
| Master (outer) case gross weight | 2.6 kg |
| Products per master (outer) case | 10 pc(s) |
| Warranty | |
| Base Warranty | Non Non |