-
ScreenMemoryWeightProcessorHard DiskSSDScreenResolutionConnectivityMemoryCaseOSScreenTypeSpeed BlackSpeed ColourModelProcessor SpeedForm FactorInternal / ExternalPort CountUplink / mediaMounting
- View All Specs
Bundles
Related products
Product Information
Kensington's H3000 Bluetooth® Headset delivers an immersive and focused experience, the wireless freedom to roam and superior sound technology. Cooling-gel infused memory foam earpads with heat transferring fabric provide all-day comfort, AI-powered environmental noise-cancelling technology suppresses distracting background sounds, LED indicators confirm status and reduce interruptions, music controls with call detection technology simplify transitions and sidetone provides better call engagement. Dynamic 40mm neodymium drivers deliver a superior audio experience for calls and music. The long-life battery with Rapid Charge Technology keeps the headset functioning while it charges. The H3000 is part of Kensington’s Professional Video Conferencing ecosystem - providing an integrated experience so you spend more time being productive.
| Ports & interfaces | |
| Connectivity technology | Wireless |
| Bluetooth | Yes |
| Headphones | |
| Ear coupling | Supraaural |
| Noise canceling | Yes |
| System requirements | |
| Windows operating systems supported | Yes |
| Mac operating systems supported | Yes |
| Mobile operating systems supported | iOS, Android |
| Packaging data | |
| Package width | 80 mm |
| Package depth | 216 mm |
| Package height | 236 mm |
| Package weight | 823 g |
| Logistics data | |
| Master (outer) case width | 242 mm |
| Master (outer) case length | 420 mm |
| Master (outer) case height | 295 mm |
| Master (outer) case gross weight | 5.2 kg |
| Master (outer) case net weight | 3.62 kg |
| Products per master (outer) case | 5 pc(s) |
| Other features | |
| Other operating systems supported | ChromeOS |
| Minimum order quantity | 1 pc(s) |
| Compatible operating systems | Chrome OS 101 or above; macOS 11.6 or above; Windows 10 or above; Windows 11; iOS 13.7 or above; Android 11 or above |
| Warranty | |
| Base Warranty | Non Non |