-
ScreenMemoryWeightProcessorHard DiskSSDScreenResolutionConnectivityMemoryCaseOSScreenTypeSpeed BlackSpeed ColourModelProcessor SpeedForm FactorInternal / ExternalPort CountUplink / mediaMounting
- View All Specs
Bundles
Related products
Product Information
The Kensington Extra Wide Monitor Stand combines a durable and stylish design with the ergonomic benefits of raising your monitor height. The extra wide platform offers an organised working environment with plenty of space underneath to store a full-size keyboard and accessories. The steel base elevates your monitor to an optimal viewing height to promote a healthy posture and increase productivity. An essential monitor riser for modern offices focused on employee wellness. Supports iMacs and external monitors up to 32” and 20kg.
| Design | |
| Product colour | Black |
| Packaging data | |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Package width | 50 mm |
| Package depth | 635 mm |
| Package height | 285 mm |
| Package weight | 2.06 kg |
| Logistics data | |
| Master (outer) case width | 655 mm |
| Master (outer) case length | 305 mm |
| Master (outer) case height | 480 mm |
| Master (outer) case gross weight | 17.8 kg |
| Products per master (outer) case | 8 pc(s) |
| Master (outer) case net weight | 16.8 kg |
| Products per pallet (UK) | 126 pc(s) |
| Minimum order quantity | 1 pc(s) |
| Warranty | |
| Base Warranty | Non Non |