-
ScreenMemoryWeightProcessorHard DiskSSDScreenResolutionConnectivityMemoryCaseOSScreenTypeSpeed BlackSpeed ColourModelProcessor SpeedForm FactorInternal / ExternalPort CountUplink / mediaMounting
- View All Specs
Bundles
Related products
Product Information
Support proper wrist alignment and improve neck and shoulder comfort with Kensington’s ErgoSoft™ Wrist Rests. Ergonomically designed to fit today’s thinner devices, Kensington’s ErgoSoft Wrist Rests promote wellness and improve productivity. Featuring a premium faux leather exterior reinforced by a gel-cushioned interior, ErgoSoft Wrist Rests are available in a variety of designs to accommodate the different heights of mechanical, gaming, slim or standard sized keyboards and mice. An ideal wrist rest for contemporary workspaces and modern offices.
| Performance | |
| Product colour | Grey |
| Certification | MIL-STD-810H Method 504.3 Contamination by Fluids |
| Packaging data | |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Package width | 198 mm |
| Package depth | 247 mm |
| Package height | 33 mm |
| Package weight | 440 g |
| Logistics data | |
| Master (outer) case width | 220 mm |
| Master (outer) case length | 293 mm |
| Master (outer) case height | 215 mm |
| Master (outer) case gross weight | 3.05 kg |
| Products per master (outer) case | 6 pc(s) |
| Master (outer) case net weight | 2.66 kg |
| Warranty | |
| Base Warranty | Non Non |