A1020 Boom Arm For Microphones Webcams And Lighting Systems
ITCurry #: 29056062 | Article #: K87652WW-
ScreenMemoryWeightProcessorHard DiskSSDScreenResolutionConnectivityMemoryCaseOSScreenTypeSpeed BlackSpeed ColourModelProcessor SpeedForm FactorInternal / ExternalPort CountUplink / mediaMounting
- View All Specs
Bundles
Related products
Product Information
The Kensington A1020 Boom Arm is a flexible mounting solution for microphones, webcams and lighting systems - the perfect accessory for keeping your video conferencing setup organised and professional. Accommodating a variety of desks, microphones, camera angles and lighting needs, the A1020 supports a tidy and productive workspace. The cable management channel keeps cords organised. The 360° arm rotation provides flexibility for mounting and movement, with the C-clamp ensuring a stable experience. The A1020 is part of Kensington’s Professional Video Conferencing ecosystem - a powerfully cohesive plug & play software and accessory experience that empowers you to spend more time collaborating and less time troubleshooting.
| Features | |
| Certification | MIL-STD-810H Method 504.3 Contamination by Fluids |
| Packaging data | |
| Package width | 122 mm |
| Package depth | 965 mm |
| Package height | 65 mm |
| Package weight | 1.9 kg |
| Logistics data | |
| Master (outer) case width | 288 mm |
| Master (outer) case length | 1000 mm |
| Master (outer) case height | 300 mm |
| Master (outer) case gross weight | 16.6 kg |
| Products per master (outer) case | 8 pc(s) |
| Warranty | |
| Base Warranty | Non Non |