Flash Sale
Less than 5 units remaining
Less than 10 units remaining
Less than 20 units remaining
More than 20 units are available
{{new Date(new Date(parseInt((dataContainer.PromoDetail.EndDate).split('(')[1].split(')')[0])) - new Date()).getDate()}} days remaining
{{new Date(new Date(parseInt((dataContainer.PromoDetail.EndDate).split('(')[1].split(')')[0])) - new Date()).getDate()}} day remaining
Price:
149.33
Inc VAT
Ex VAT
Shipping:
Out of Stock. Contact Us!
Key Specifications
-
ScreenMemoryWeightProcessorHard DiskSSDScreenResolutionConnectivityMemoryCaseOSScreenTypeSpeed BlackSpeed ColourModelProcessor SpeedForm FactorInternal / ExternalPort CountUplink / mediaMounting
- View All Specs
Bundles
Related products
Product Information
| Performance | |
| Product type | Headset |
| Wearing style | Head-band |
| Recommended usage | Office/Call center |
| Headset type | Binaural |
| LED indicators | Bluetooth, Call |
| Virtual surround | No |
| Heart rate monitor | No |
| Motion sensor | No |
| Bone conduction sensor | No |
| Over the Air Updates (OTA) | No |
| On/off switch | No |
| Optimized for | Microsoft Teams |
| Phonebook access profile (PBAP) | No |
| Number of simultaneously connected devices (max) | 2 |
| Daisy chain | No |
| HD voice | No |
| Auto-connect | Yes |
| In-ear pressure relief | No |
| Refurbished | No |
| Unified communications | No |
| Power bass | No |
| Push-to-Talk (PTT) | No |
| Works with Amazon Alexa | No |
| Steel hinges | No |
| Certification | Avaya;Cisco;Unify;Mitel;Microsoft Teams;Zoom;Google Meet;Amazon Chime |
| Ports & interfaces | |
| Connectivity technology | Wireless |
| USB connectivity | Yes |
| USB connector | USB Type-C |
| Bluetooth | Yes |
| Bluetooth profiles | A2DP, AAC, SBC, AVRCP, HSP, HFP, SPP |
| Bluetooth version | 5.0 |
| Frequency response (music mode) | 20 - 20000 Hz |
| Frequency response (talk mode) | 100 - 8000 Hz |
| Wireless range | 30 m |
| Headphones | |
| Maximum input power | 30 mW |
| Headphone frequency | 20 - 20000 Hz |
| Headphone sensitivity | 117 dB |
| Driver unit | 4 cm |
| Noise reduction | No |
| HearThrough | No |
| Microphone | |
| Microphone frequency | 100 - 8000 Hz |
| Microphone direction type | Unidirectional |
| Microphone mute | Yes |
| Battery | |
| Battery operated | Yes |
| Battery type | Built-in battery |
| Battery technology | Lithium-Ion (Li-Ion) |
| Continuous audio playback time | 24 h |
| Rechargeable battery | Yes |
| Fast charging | Yes |
| Talk time (ANC on) | 24 h |
| Replaceable battery | No |
| Standby time | 1600 h |
| Music player | |
| FM radio | No |
| Operational conditions | |
| Operating temperature (T-T) | -10 - 45 øC |
| Weight & dimensions | |
| Width | 60.5 mm |
| Depth | 157 mm |
| Height | 186 mm |
| Weight | 176.4 g |
| Packaging data | |
| Package width (imperial) | 5.31 cm (2.09") |
| Package depth (imperial) | 18.9 cm (7.43") |
| Package height (imperial) | 21.7 cm (8.55") |
| Package width | 53 mm |
| Package depth | 188.5 mm |
| Package height | 250 mm |
| Packaging content | |
| Charging stand | No |
| Charging case | No |
| Carrying case | No |
| Power | |
| USB Type-C charging port | Yes |
| Technical details | |
| Easy pairing | Yes |
| Multipoint connectivity | No |
| Certificates | |
| Certified for Microsoft Teams | Yes |
| Supplier features | |
| Charging time | 90 min |
| Other features | |
| Automatic volume adjustment | No |
| Bluetooth Low Energy (BLE) | Yes |
| Voice guidance | Yes |
| Depth (imperial) | 15.7 cm (6.18") |
| Height (imperial) | 18.6 cm (7.32") |
| Width (imperial) | 6.05 cm (2.38") |
| Depth (with stand) | 188.5 mm |
| Height (with stand) | 250 mm |
| Width (with stand) | 103.5 mm |
| Applications supported | Jabra Plus;Jabra Direct;Jabra Sound+;Jabra Xpress |
| Speakerphone | No |
| Call management | Remote Call Control (RCC) |
| Ear cushion type | Leatherette size M |
| Auto power off | No |
| Near Field Communication (NFC) | No |
| Product dimensions (with stand, imperial) | 103.6 x 188.7 x 217.2 mm (4.08 x 7.43 x 8.55") |
| Protective pouch | Yes |
| Voice control | Yes |
| Digital Signal Processing (DSP) | Yes |
| Packaging content | Headset;Carry case;Bluetooth adapter;User documents;USB cable |
| Warranty | |
| Base Warranty | Non Non |
Videos
LENOVO ThinkPad X1 Extreme
{{dataContainer.Product.UnitPrice.toFixed(2)}}