Flash Sale
Less than 5 units remaining
Less than 10 units remaining
Less than 20 units remaining
More than 20 units are available
{{new Date(new Date(parseInt((dataContainer.PromoDetail.EndDate).split('(')[1].split(')')[0])) - new Date()).getDate()}} days remaining
{{new Date(new Date(parseInt((dataContainer.PromoDetail.EndDate).split('(')[1].split(')')[0])) - new Date()).getDate()}} day remaining
Price:
53.00
Inc VAT
Ex VAT
Shipping:
Out of Stock. Contact Us!
Key Specifications
-
ScreenMemoryWeightProcessorHard DiskSSDScreenResolutionConnectivityMemoryCaseOSScreenTypeSpeed BlackSpeed ColourModelProcessor SpeedForm FactorInternal / ExternalPort CountUplink / mediaMounting
- View All Specs
Bundles
Related products
Product Information
Engineered to keep you productive. Lightweight, reliable and comfortable.
| Performance | |
| Product type | Headset |
| Wearing style | Head-band |
| Headset type | Monaural |
| Virtual surround | No |
| Heart rate monitor | No |
| Motion sensor | No |
| Bone conduction sensor | No |
| Over the Air Updates (OTA) | No |
| On/off switch | No |
| Optimized for | Microsoft Teams |
| Phonebook access profile (PBAP) | No |
| Daisy chain | No |
| HD voice | Yes |
| Auto-connect | No |
| In-ear pressure relief | No |
| Housing material | Polycarbonate (PC), Acrylonitrile butadiene styrene (ABS) |
| Refurbished | No |
| Unified communications | No |
| Power bass | No |
| Push-to-Talk (PTT) | No |
| Works with Amazon Alexa | No |
| Steel hinges | No |
| Certification | Microsoft Teams |
| Ports & interfaces | |
| Connectivity technology | Wired |
| USB connectivity | Yes |
| Frequency response (music mode) | 20 - 20000 Hz |
| Frequency response (talk mode) | 100 - 12000 Hz |
| Headphones | |
| Maximum input power | 30 mW |
| Headphone frequency | 20 - 20000 Hz |
| Headphone sensitivity | 115 dB |
| Driver unit | 2.8 cm |
| Noise reduction | No |
| HearThrough | No |
| Microphone | |
| Microphone mute | Yes |
| Battery | |
| Fast charging | No |
| Replaceable battery | No |
| Music player | |
| FM radio | No |
| Operational conditions | |
| Operating temperature (T-T) | -10 - 55 øC |
| Storage temperature (T-T) | -5 - 55 øC |
| Weight & dimensions | |
| Width | 178.7 mm |
| Depth | 136.2 mm |
| Height | 54.3 mm |
| Packaging data | |
| Package width (imperial) | 18.6 cm (7.32") |
| Package depth (imperial) | 5.33 cm (2.1") |
| Package height (imperial) | 21.5 cm (8.46") |
| Package width | 186 mm |
| Package depth | 53.5 mm |
| Package height | 215 mm |
| Packaging content | |
| Charging stand | No |
| Charging case | No |
| Carrying case | No |
| Certificates | |
| Certified for Microsoft Teams | Yes |
| Power | |
| USB Type-C charging port | No |
| Technical details | |
| Easy pairing | No |
| Multipoint connectivity | No |
| Other features | |
| Automatic volume adjustment | No |
| Bluetooth Low Energy (BLE) | No |
| Voice guidance | No |
| Call management | Remote Call Control (RCC) |
| Depth (imperial) | 13.7 cm (5.4") |
| Height (imperial) | 5.33 cm (2.1") |
| Width (imperial) | 17.9 cm (7.03") |
| Speakerphone | No |
| Ear cushion type | Leatherette size M |
| Auto power off | No |
| Near Field Communication (NFC) | No |
| Operating temperature (T-T) | 14 - 131 øF |
| Protective pouch | Yes |
| Voice control | No |
| Digital Signal Processing (DSP) | Yes |
| Packaging content | Headset;Protective bag;User documents |
| Warranty | |
| Base Warranty | Non Non |
Videos
LENOVO ThinkPad X1 Extreme
{{dataContainer.Product.UnitPrice.toFixed(2)}}