Headset Evolve 65 TE UC - Mono - Bluetooth - Link 390a - Stand
ITCurry #: 95074764 | Article #: 6693-833-499Flash Sale
Less than 5 units remaining
Less than 10 units remaining
Less than 20 units remaining
More than 20 units are available
{{new Date(new Date(parseInt((dataContainer.PromoDetail.EndDate).split('(')[1].split(')')[0])) - new Date()).getDate()}} days remaining
{{new Date(new Date(parseInt((dataContainer.PromoDetail.EndDate).split('(')[1].split(')')[0])) - new Date()).getDate()}} day remaining
Price:
146.30
Inc VAT
Ex VAT
Shipping:
Out of Stock. Contact Us!
Key Specifications
-
ScreenMemoryWeightProcessorHard DiskSSDScreenResolutionConnectivityMemoryCaseOSScreenTypeSpeed BlackSpeed ColourModelProcessor SpeedForm FactorInternal / ExternalPort CountUplink / mediaMounting
- View All Specs
Bundles
Related products
Product Information
| Performance | |
| Product type | Headset |
| Headset type | Monaural |
| LED indicators | Call |
| Virtual surround | No |
| Heart rate monitor | No |
| Motion sensor | No |
| Bone conduction sensor | No |
| Over the Air Updates (OTA) | No |
| On/off switch | No |
| Optimized for | Unified Communication |
| Phonebook access profile (PBAP) | No |
| Number of simultaneously connected devices (max) | 2 |
| Daisy chain | No |
| HD voice | Yes |
| Auto-connect | No |
| In-ear pressure relief | No |
| Housing material | Polycarbonate (PC), Acrylonitrile butadiene styrene (ABS) |
| Refurbished | No |
| Unified communications | No |
| Power bass | No |
| Push-to-Talk (PTT) | No |
| Works with Amazon Alexa | No |
| Steel hinges | No |
| Certification | Avaya;Cisco;Microsoft Teams |
| Ports & interfaces | |
| USB connectivity | Yes |
| USB connector | USB Type-A |
| Bluetooth | Yes |
| Bluetooth profiles | A2DP, SBC, HSP, HFP |
| Bluetooth version | 5.2 |
| Frequency response (music mode) | 20 - 20000 Hz |
| Frequency response (talk mode) | 150 - 6800 Hz |
| Wireless range | 30 m |
| Headphones | |
| Maximum input power | 10 mW |
| Headphone frequency | 150 - 6800 Hz |
| Headphone sensitivity | 93.6 dB |
| Driver unit | 2.8 cm |
| Noise reduction | No |
| HearThrough | No |
| Microphone | |
| Microphone frequency | 100 - 7000 Hz |
| Microphone sensitivity | -17 dB |
| Microphone direction type | Unidirectional |
| Microphone mute | No |
| Battery | |
| Battery operated | Yes |
| Battery type | Built-in battery |
| Battery technology | Lithium-Ion (Li-Ion) |
| Continuous audio playback time | 24 h |
| Rechargeable battery | Yes |
| Talk time | 16 h |
| Fast charging | No |
| Replaceable battery | No |
| Music player | |
| FM radio | No |
| Operational conditions | |
| Operating temperature (T-T) | -10 - 50 øC |
| Storage temperature (T-T) | -5 - 45 øC |
| Weight & dimensions | |
| Width | 60.5 mm |
| Depth | 157 mm |
| Height | 150 mm |
| Weight | 75 g |
| Packaging content | |
| Charging stand | No |
| Charging case | No |
| Carrying case | No |
| Power | |
| USB Type-C charging port | No |
| Certificates | |
| Certified for Microsoft Teams | Yes |
| Technical details | |
| Easy pairing | No |
| Multipoint connectivity | No |
| Other features | |
| Automatic volume adjustment | No |
| Bluetooth Low Energy (BLE) | No |
| Voice guidance | No |
| Depth (imperial) | 15.7 cm (6.18") |
| Height (imperial) | 15 cm (5.9") |
| Width (imperial) | 6.05 cm (2.38") |
| Depth (with stand) | 185 mm |
| Height (with stand) | 212 mm |
| Width (with stand) | 96 mm |
| Applications supported | Jabra Direct;Jabra Xpress |
| Speakerphone | No |
| Auto power off | No |
| Near Field Communication (NFC) | No |
| Operating temperature (T-T) | 14 - 122 øF |
| Product dimensions (with stand, imperial) | 96 x 184.9 x 211.8 mm (3.78 x 7.28 x 8.34") |
| Protective pouch | No |
| Voice control | No |
| Digital Signal Processing (DSP) | No |
| Packaging content | Headset;Link 390 Bluetooth adapter;Carry pouch;User documents;USB-C to USB-A cable;Charging stand (SKU dependent) |
| Warranty | |
| Base Warranty | Non Non |
Videos
LENOVO ThinkPad X1 Extreme
{{dataContainer.Product.UnitPrice.toFixed(2)}}