Flash Sale
Less than 5 units remaining
Less than 10 units remaining
Less than 20 units remaining
More than 20 units are available
{{new Date(new Date(parseInt((dataContainer.PromoDetail.EndDate).split('(')[1].split(')')[0])) - new Date()).getDate()}} days remaining
{{new Date(new Date(parseInt((dataContainer.PromoDetail.EndDate).split('(')[1].split(')')[0])) - new Date()).getDate()}} day remaining
Price:
33.46
Inc VAT
Ex VAT
Shipping:
Out of Stock. Contact Us!
Key Specifications
-
ScreenMemoryWeightProcessorHard DiskSSDScreenResolutionConnectivityMemoryCaseOSScreenTypeSpeed BlackSpeed ColourModelProcessor SpeedForm FactorInternal / ExternalPort CountUplink / mediaMounting
- View All Specs
Bundles
Related products
Product Information
Professional headset with easy call management and great sound for calls and music
Engineered for easy call management, the Evolve 20 is an entry-level corded headset for professionals who need great sound for calls and music. A control unit allows you to make, take and mute calls, and simple connection makes it easy to get started with your PC. Comes with foam or leatherette ear cushions and on-the-ear design for all-day use.
| Performance | |
| Product type | Headset |
| Wearing style | Head-band |
| Recommended usage | Office/Call center |
| Headset type | Monaural |
| Virtual surround | No |
| Heart rate monitor | No |
| Motion sensor | No |
| Bone conduction sensor | No |
| Over the Air Updates (OTA) | No |
| On/off switch | No |
| Optimized for | Microsoft Teams |
| Phonebook access profile (PBAP) | No |
| Daisy chain | No |
| HD voice | Yes |
| Auto-connect | No |
| In-ear pressure relief | No |
| Refurbished | No |
| Unified communications | No |
| Power bass | No |
| Push-to-Talk (PTT) | No |
| Works with Amazon Alexa | No |
| Steel hinges | No |
| Certification | Microsoft Teams |
| Ports & interfaces | |
| Connectivity technology | Wired |
| USB connectivity | Yes |
| USB connector | USB Type-C |
| Bluetooth profiles | A2DP |
| Headphones | |
| Noise reduction | No |
| HearThrough | No |
| Microphone | |
| Microphone sensitivity | -30 dB |
| Microphone mute | Yes |
| Battery | |
| Fast charging | No |
| Replaceable battery | No |
| Music player | |
| FM radio | No |
| Packaging data | |
| Package width (imperial) | 18 cm (7.09") |
| Package depth (imperial) | 23 cm (9.06") |
| Package height (imperial) | 3.51 cm (1.38") |
| Package width | 180 mm |
| Package depth | 230 mm |
| Package height | 35 mm |
| Packaging content | |
| Charging stand | No |
| Charging case | No |
| Carrying case | No |
| Technical details | |
| Easy pairing | No |
| Multipoint connectivity | No |
| Power | |
| USB Type-C charging port | No |
| Certificates | |
| Certified for Microsoft Teams | Yes |
| Other features | |
| Automatic volume adjustment | No |
| Bluetooth Low Energy (BLE) | No |
| USB cable length | 2.15 m |
| Voice guidance | No |
| Call management | Remote Call Control (RCC) |
| Applications supported | Jabra Direct |
| Speakerphone | No |
| Ear cushion type | Leatherette size L |
| Auto power off | No |
| Near Field Communication (NFC) | No |
| Protective pouch | No |
| Voice control | No |
| Digital Signal Processing (DSP) | Yes |
| Packaging content | Headset;USB controller- (call control unit) |
| Warranty | |
| Base Warranty | Non Non |
Videos
LENOVO ThinkPad X1 Extreme
{{dataContainer.Product.UnitPrice.toFixed(2)}}