Flash Sale
Less than 5 units remaining
Less than 10 units remaining
Less than 20 units remaining
More than 20 units are available
{{new Date(new Date(parseInt((dataContainer.PromoDetail.EndDate).split('(')[1].split(')')[0])) - new Date()).getDate()}} days remaining
{{new Date(new Date(parseInt((dataContainer.PromoDetail.EndDate).split('(')[1].split(')')[0])) - new Date()).getDate()}} day remaining
Price:
63.71
Inc VAT
Ex VAT
Shipping:
Out of Stock. Contact Us!
Key Specifications
-
ScreenMemoryWeightProcessorHard DiskSSDScreenResolutionConnectivityMemoryCaseOSScreenTypeSpeed BlackSpeed ColourModelProcessor SpeedForm FactorInternal / ExternalPort CountUplink / mediaMounting
- View All Specs
Bundles
Related products
Product Information
The Jabra Biz 1100 EDU is a durable lightweight headset, created specifically for students to help them find their focus, with noise cancellation, hearing protection and easy connectivity, to boost concentration and block out any unnecessary distractions.
| Performance | |
| Product type | Headset |
| Wearing style | Head-band |
| Recommended usage | Office/Call center |
| Headset type | Binaural |
| Virtual surround | No |
| Heart rate monitor | No |
| Motion sensor | No |
| Bone conduction sensor | No |
| Over the Air Updates (OTA) | No |
| On/off switch | No |
| Hearing protection technologies | Jabra PeakStop |
| Phonebook access profile (PBAP) | No |
| Daisy chain | No |
| HD voice | No |
| Auto-connect | No |
| In-ear pressure relief | No |
| Housing material | Polycarbonate (PC), Acrylonitrile butadiene styrene (ABS) |
| Refurbished | No |
| Unified communications | No |
| Power bass | No |
| Push-to-Talk (PTT) | No |
| Works with Amazon Alexa | No |
| Steel hinges | No |
| Ports & interfaces | |
| Connectivity technology | Wired |
| USB connectivity | Yes |
| Bluetooth profiles | SBC |
| Headphones | |
| Headphone frequency | 80 - 20000 Hz |
| Impedance | 32 O |
| Headphone sensitivity | 102 dB |
| Driver unit | 7.6 mm |
| Noise reduction | No |
| HearThrough | No |
| Microphone | |
| Microphone frequency | 2000 - 5000 Hz |
| Number of microphones | 1 |
| Microphone mute | No |
| Battery | |
| Fast charging | No |
| Replaceable battery | No |
| Music player | |
| FM radio | No |
| Weight & dimensions | |
| Width | 165 mm |
| Depth | 131 mm |
| Weight | 116 g |
| Packaging data | |
| Package width | 180 mm |
| Package depth | 20 mm |
| Package height | 210 mm |
| Packaging content | |
| Charging stand | No |
| Charging case | No |
| Carrying case | No |
| Power | |
| USB Type-C charging port | No |
| Technical details | |
| Easy pairing | No |
| Multipoint connectivity | No |
| Certificates | |
| Compliance certificates | CE, Federal Communications Commission (FCC), RoHS |
| Other features | |
| Automatic volume adjustment | No |
| Bluetooth Low Energy (BLE) | No |
| Voice guidance | No |
| Speakerphone | No |
| Ear cushion type | Leatherette size L |
| Auto power off | No |
| Near Field Communication (NFC) | No |
| Protective pouch | No |
| Voice control | No |
| Digital Signal Processing (DSP) | No |
| Packaging content | Headset;User documents;Warranty and warning leaflets |
| Warranty | |
| Base Warranty | Non Non |
Videos
LENOVO ThinkPad X1 Extreme
{{dataContainer.Product.UnitPrice.toFixed(2)}}