Core Ultra 5 Processor 245k 3.6GHz 24MB Smart Cache Tray
ITCurry #: 2730E037 | Article #: AT807680640FFlash Sale
Less than 5 units remaining
Less than 10 units remaining
Less than 20 units remaining
More than 20 units are available
{{new Date(new Date(parseInt((dataContainer.PromoDetail.EndDate).split('(')[1].split(')')[0])) - new Date()).getDate()}} days remaining
{{new Date(new Date(parseInt((dataContainer.PromoDetail.EndDate).split('(')[1].split(')')[0])) - new Date()).getDate()}} day remaining
Price:
169.37
Inc VAT
Ex VAT
Shipping:
Delivery in 3 days
Quantity:
Key Specifications
-
ScreenMemoryWeightProcessorHard DiskSSDScreenResolutionConnectivityMemoryCaseOSScreenTypeSpeed BlackSpeed ColourModelProcessor SpeedForm FactorInternal / ExternalPort CountUplink / mediaMounting
- View All Specs
Bundles
Related products
Product Information
| Processor | |
| Processor manufacturer | Intel |
| Processor generation | Intel Core Ultra (Series 2) |
| Processor model | 245K |
| Processor family | Intel Core Ultra 5 |
| Processor cores | 14 |
| Processor socket | LGA 1851 (Socket V1) |
| Performance cores | 6 |
| Efficient cores | 8 |
| Processor boost frequency | 5.2 GHz |
| Performance-core boost frequency | 5.2 GHz |
| Performance-core base frequency | 4.2 GHz |
| Efficient-core boost frequency | 4.6 GHz |
| Efficient-core base frequency | 3.6 GHz |
| Processor cache | 24 MB |
| Processor cache type | Smart Cache |
| Package type | Tray |
| Memory | |
| Maximum internal memory supported by processor | 256 GB |
| Memory types supported by processor | DDR5-SDRAM |
| Memory channels | Dual-channel |
| ECC | Yes |
| Graphics | |
| AI software frameworks supported by GPU | OpenVINO, Windows ML, DirectML, ONNX RT, WebNN |
| Features | |
| Maximum number of PCI Express lanes | 24 |
| PCI Express slots version | 5.0, 4.0 |
| PCI Express configurations | 1x16+2x4, 2x8+2x4, 1x8+4x4 |
| Thermal solution specification | PCG 2020A |
| Warranty | |
| Base Warranty | Non Non |
Videos
LENOVO ThinkPad X1 Extreme
{{dataContainer.Product.UnitPrice.toFixed(2)}}