-
ScreenMemoryWeightProcessorHard DiskSSDScreenResolutionConnectivityMemoryCaseOSScreenTypeSpeed BlackSpeed ColourModelProcessor SpeedForm FactorInternal / ExternalPort CountUplink / mediaMounting
- View All Specs
Bundles
Related products
Product Information
A powerful and intelligent charger designed to adapt to your devices.
With up to 140W of output and support for USB-C Power Delivery 3.1, it can effortlessly power high-performance laptops while simultaneously charging other devices.
With four ports (3× USB-C, 1× USB-A), you can conveniently charge multiple devices at once. The charger automatically detects connected devices and intelligently distributes power to ensure optimal charging at all times. Devices with low battery levels are prioritized and receive maximum available power.
The integrated display provides an instant overview of total output, per-port load, and charging time. Intuitive touch control allows you to easily adjust the display to your needs.
Unlike typical plug-in chargers, this charger uses a power cable, significantly expanding placement options. You can conveniently place it on your desk or workspace, even if the socket is further away, ensuring maximum comfort and flexibility for everyday use.
Advanced protection against overheating, overvoltage, overload, and short circuits ensures safe and stable operation even under maximum load.
| Performance | |
| Charger compatibility | Universal |
| Power source type | AC |
| USB Type-C ports quantity | 3 |
| USB Type-A ports quantity | 1 |
| Wireless charging | No |
| Fast charging | Yes |
| Charger type | Indoor |
| Number of simultaneously connected devices (max) | 4 |
| USB Power Delivery (USB PD) | Yes |
| USB Power Delivery revision | 3.1 |
| USB Power Delivery up to | 140 W |
| Design | |
| Product colour | Black |
| Power | |
| Input voltage | 100 - 240 V |
| Input frequency | 50 - 60 Hz |
| Input current | 2.5 A |
| Maximum power | 140 W |
| Maximum output voltage | 20 V |
| Minimum output voltage | 5 V |
| Output current (5V) | 3 A |
| Output current (9V) | 3 A |
| Output current (12V) | 3 A |
| Output current (15V) | 3 A |
| Output current (20V) | 5 A |
| Efficiency (@10 %) | 83% |
| Weight & dimensions | |
| Width | 75.5 mm |
| Depth | 69.5 mm |
| Height | 36.5 mm |
| Weight | 348 g |
| Operational conditions | |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 40 øC |
| Storage relative humidity (H-H) | 10 - 90% |
| Packaging content | |
| Cables included | AC |
| Manual | Yes |
| Other features | |
| Built-in display | Yes |
| Display type | LCD |
| Warranty | |
| Base Warranty | Non Non |