ZBook Power G11 - 16in - R7 8845HS - 32GB RAM - 1TB SSD - RTX 1000 6GB - Win11 Pro - Qwertzu Swiss-Lux
ITCurry #: 1170QXN9 | Article #: A3YW8ET#UUZFlash Sale
Less than 5 units remaining
Less than 10 units remaining
Less than 20 units remaining
More than 20 units are available
{{new Date(new Date(parseInt((dataContainer.PromoDetail.EndDate).split('(')[1].split(')')[0])) - new Date()).getDate()}} days remaining
{{new Date(new Date(parseInt((dataContainer.PromoDetail.EndDate).split('(')[1].split(')')[0])) - new Date()).getDate()}} day remaining
Price:
2831.23
Inc VAT
Ex VAT
Shipping:
Out of Stock. Contact Us!
Key Specifications
-
ScreenMemoryWeightProcessorHard DiskSSDScreenResolutionConnectivityMemoryCaseOSScreenTypeSpeed BlackSpeed ColourModelProcessor SpeedForm FactorInternal / ExternalPort CountUplink / mediaMounting
- View All Specs
Bundles
Related products
Product Information
Step up performance. Not size.
Upgrade to professional ZBook performance and security at an unbelievably affordable price. Power up your productivity on this durable yet premium device—delivering enhanced collaboration features and pro-grade components to run pro software apps for CAD, 3D concepting, modeling, rendering and more.
| Design | |
| Market positioning | Performance |
| Country of origin | China, Thailand |
| Original brand name | HP |
| Display | |
| Display diagonal | 40.6 cm (16") |
| Display resolution | 1920 x 1200 pixels |
| Touchscreen | No |
| HD type | WUXGA |
| Panel type | IPS |
| Display brightness | 400 cd/mý |
| Display diagonal (metric) | 40.6 cm |
| RGB colour space | sRGB |
| Colour gamut | 100% |
| sRGB coverage (typical) | 100% |
| Processor | |
| Processor manufacturer | AMD |
| Processor family | AMD RyzenT 7 |
| Processor model | 8845HS |
| Processor cores | 8 |
| Processor threads | 16 |
| Processor boost frequency | 5.1 GHz |
| Processor cache | 16 MB |
| Processor cache type | L3 |
| Neural processor unit (NPU) | |
| Neural processor unit (NPU) | AMD Ryzen AI |
| NPU performance up to | 16 TOPs |
| Memory | |
| Internal memory | 32 GB |
| Internal memory type | DDR5-SDRAM |
| Memory clock speed | 5600 MHz |
| Memory form factor | SO-DIMM |
| Memory layout (slots x size) | 1 x 32 GB |
| Memory slots | 2x SO-DIMM |
| Memory channels | Dual-channel |
| Graphics | |
| Discrete GPU manufacturer | NVIDIA |
| Discrete graphics card model | NVIDIA RTX A1000 |
| Discrete graphics card memory | 6 GB |
| Discrete graphics memory type | GDDR6 |
| On-board graphics card | Yes |
| On-board GPU manufacturer | AMD |
| Discrete graphics card | Yes |
| On-board graphics card family | AMD Radeon Graphics |
| On-board graphics card model | AMD Radeon 780M |
| Audio | |
| Number of built-in speakers | 2 |
| Number of microphones | 2 |
| Camera | |
| Front camera | Yes |
| Front camera resolution (numeric) | 5 MP |
| Infrared (IR) camera | Yes |
| Network | |
| Wi-Fi | Yes |
| Top Wi-Fi standard | Wi-Fi 6E (802.11ax) |
| Wi-Fi standards | Wi-Fi 6E (802.11ax) |
| Antenna type | 2x2 |
| WLAN controller model | RZ616 |
| WLAN controller manufacturer | MediaTek |
| Ethernet LAN | Yes |
| Ethernet LAN data rates | 10,100,1000 Mbit/s |
| Bluetooth | Yes |
| Bluetooth version | 5.3 |
| Cabling technology | 10/100/1000Base-T(X) |
| Ports & interfaces | |
| USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-A ports quantity | 2 |
| HDMI ports quantity | 1 |
| HDMI version | 2.1 |
| Thunderbolt 4 ports quantity | 2 |
| Intel© Thunderbolt 4 | Yes |
| Microphone in | Yes |
| USB Type-C DisplayPort Alternate Mode | Yes |
| Keyboard | |
| Pointing device | Clickpad |
| Numeric keypad | Yes |
| Keyboard backlit | Yes |
| Spill-resistant keyboard | Yes |
| Software | |
| Operating system installed | Windows 11 Pro |
| Bundled software | HP Wolf Pro Security Edition (1 year) |
| Brand-specific features | |
| HP Artificial Intelligence | AI Workstation, AI PC |
| HP segment | Business |
| HP GTIN (EAN/UPC) | 198828114273 |
| Battery | |
| Battery technology | Lithium Polymer (LiPo) |
| Number of battery cells | 6 |
| Battery capacity | 83 Wh |
| Power | |
| AC adapter power | 150 W |
| AC adapter frequency | 50 - 60 Hz |
| AC adapter input voltage | 100 - 240 V |
| USB Type-C charging port | Yes |
| USB Power Delivery (USB PD) | Yes |
| Security | |
| Fingerprint reader | Yes |
| Password protection | Yes |
| Password protection type | BIOS, Power on |
| Sustainability | |
| Sustainability certificates | ENERGY STAR, TCO |
| Weight & dimensions | |
| Width | 359.4 mm |
| Depth | 251 mm |
| Height | 22.9 mm |
| Packaging data | |
| Package width | 552 mm |
| Package depth | 69 mm |
| Package height | 345 mm |
| Carbon footprint | |
| Total carbon footprint (kg of CO2e) | 240 |
| Carbon emissions, manufacturing (kg of CO2e) | 221 |
| Carbon emissions, logistics (kg of CO2e) | 1 |
| Carbon emissions, end-of-life (kg of CO2e) | 0.8 |
| Total carbon emissions, w/o use phase (kg of CO2e) | 13 |
| Packaging content | |
| Keyboard included | Yes |
| Other features | |
| UNSPSC-code | 43211503 |
| Manufacturer warranty | 1 year (1/1/0) limited warranty includes 1 year of parts and labor. No on-site repair. Terms and conditions vary by country. Certain restrictions and exclusions apply. |
| Technical details | |
| General Product Safety Regulation (GPSR) URL | https://support.hp.com/us-en/document/ish_6126692-6126777-16?openCLC=true |
| Warranty | |
| Base Warranty | Non Non |
Videos
LENOVO ThinkPad X1 Extreme
{{dataContainer.Product.UnitPrice.toFixed(2)}}