Workstation Z2 G1i Tower - Core Ultra 7 265K - 32GB RAM - 1TB SSD - Win11 Pro - no Keyboard
ITCurry #: 1170RVL3 | Article #: A40T4ET#UUZFlash Sale
Less than 5 units remaining
Less than 10 units remaining
Less than 20 units remaining
More than 20 units are available
{{new Date(new Date(parseInt((dataContainer.PromoDetail.EndDate).split('(')[1].split(')')[0])) - new Date()).getDate()}} days remaining
{{new Date(new Date(parseInt((dataContainer.PromoDetail.EndDate).split('(')[1].split(')')[0])) - new Date()).getDate()}} day remaining
Price:
2460.87
Inc VAT
Ex VAT
Shipping:
Out of Stock. Contact Us!
Key Specifications
-
ScreenMemoryWeightProcessorHard DiskSSDScreenResolutionConnectivityMemoryCaseOSScreenTypeSpeed BlackSpeed ColourModelProcessor SpeedForm FactorInternal / ExternalPort CountUplink / mediaMounting
- View All Specs
Bundles
Related products
Product Information
Mainstream workstation performance—reimagined
Experience new levels of performance for professional workflows. The HP Z2 Tower AI workstation is reengineered to support high-end graphics and seamlessly run both single and multi-threaded apps for fast modeling, simulation, and rendering. Enjoy easy expandability to upgrade, when needs evolve.
| Processor | |
| Processor manufacturer | Intel |
| Processor family | Intel Core Ultra 7 |
| Processor model | 265K |
| Processor cores | 20 |
| Processor threads | 20 |
| Processor boost frequency | 5.5 GHz |
| Processor cache | 30 MB |
| Processor cache type | L3 |
| Neural processor unit (NPU) | |
| Neural processor unit (NPU) | Intel AI Boost |
| NPU performance up to | 13 TOPs |
| Memory | |
| Internal memory | 32 GB |
| Internal memory type | DDR5-SDRAM |
| Memory layout (slots x size) | 1 x 32 GB |
| Memory clock speed | 5600 MHz |
| Non-ECC | Yes |
| Storage | |
| Number of storage drives installed | 1 |
| Graphics | |
| On-board graphics card | Yes |
| On-board GPU manufacturer | Intel |
| On-board graphics card family | Intel© Graphics |
| On-board graphics card model | Intel© Graphics |
| Network | |
| Ethernet LAN | Yes |
| Design | |
| Chassis type | Tower |
| Colour name | Black |
| Product colour | Black |
| Country of origin | Czech Republic |
| Performance | |
| Market positioning | Performance |
| Motherboard chipset | Intel W880 |
| Password protection | Yes |
| Password protection type | BIOS, Power on |
| Software | |
| Operating system installed | Windows 11 Pro |
| Bundled software | HP Wolf Pro Security Edition (1 year) |
| Processor special features | |
| Intel© Turbo Boost Technology | Yes |
| Brand-specific features | |
| HP Artificial Intelligence | AI Workstation, AI PC |
| HP segment | Business |
| Power | |
| Power supply | 700 W |
| Certificates | |
| Low halogen | Yes |
| Sustainability | |
| Sustainability compliance | Yes |
| Sustainability certificates | ENERGY STAR, EPEAT, TCO |
| Weight & dimensions | |
| Width | 175 mm |
| Depth | 426 mm |
| Height | 175 mm |
| Weight | 8.6 kg |
| Packaging data | |
| Package width | 590 mm |
| Package depth | 490 mm |
| Package height | 295 mm |
| Package weight | 12.5 kg |
| Packaging content | |
| Keyboard included | Yes |
| Input device model | HP Wired 320M Mouse |
| Supplier features | |
| Manufacturer warranty | 1 year (1/1/1) limited warranty includes 1 year of parts, labor and on-site repair. Terms and conditions vary by country. Certain restrictions and exclusions apply. |
| Keyboard | |
| Keyboard connectivity | Wired |
| Audio | |
| Audio chip | Realtek ALC3205 |
| Other features | |
| UNSPSC-code | 43211515 |
| Memory module type | UDIMM |
| Warranty | |
| Base Warranty | Non Non |
Videos
LENOVO ThinkPad X1 Extreme
{{dataContainer.Product.UnitPrice.toFixed(2)}}