Flash Sale
Less than 5 units remaining
Less than 10 units remaining
Less than 20 units remaining
More than 20 units are available
{{new Date(new Date(parseInt((dataContainer.PromoDetail.EndDate).split('(')[1].split(')')[0])) - new Date()).getDate()}} days remaining
{{new Date(new Date(parseInt((dataContainer.PromoDetail.EndDate).split('(')[1].split(')')[0])) - new Date()).getDate()}} day remaining
Price:
17.77
Inc VAT
Ex VAT
Shipping:
Delivery in 3 days
Quantity:
Key Specifications
-
ScreenMemoryWeightProcessorHard DiskSSDScreenResolutionConnectivityMemoryCaseOSScreenTypeSpeed BlackSpeed ColourModelProcessor SpeedForm FactorInternal / ExternalPort CountUplink / mediaMounting
- View All Specs
Bundles
Related products
Product Information
USB expansion for wherever you work
Optimize your workspace with easy connectivity to your frequently-used accessories in the office and on the road. Convert your notebook or tablet’s USB-C™ port to a portable, lightweight USB hub and enable simultaneous connections to up to three USB accessories with the HP USB-C to USB-A Hub.
| Ports & interfaces | |
| Host interface | USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-C |
| Hub interfaces | USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-A |
| Ports quantity | 3 |
| Card reader integrated | No |
| DC-in jack | No |
| Features | |
| Product colour | Black |
| Country of origin | China |
| HP segment | Business |
| System requirements | |
| Windows operating systems supported | Windows 10, Windows 11 |
| Other operating systems supported | ChromeOS |
| Compatible operating systems | Windows 10; Windows 11; Chrome OST |
| Weight & dimensions | |
| Width | 66.8 mm |
| Depth | 41.4 mm |
| Height | 10.5 mm |
| Weight | 36.5 g |
| Operational conditions | |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 35 øC |
| Logistics data | |
| UNSPSC-code | 43211609 |
| Harmonized System (HS) code | 84719000 |
| Technical details | |
| Box contents | HP USB-C to USB-A Hub; Documentation |
| Total carbon footprint (kg of CO2e) | 10 |
| General Product Safety Regulation (GPSR) URL | https://support.hp.com/us-en/document/ish_6126692-6126777-16?openCLC=true |
| Warranty | |
| Base Warranty | Non Non |
Videos
LENOVO ThinkPad X1 Extreme
{{dataContainer.Product.UnitPrice.toFixed(2)}}