-
ScreenMemoryWeightProcessorHard DiskSSDScreenResolutionConnectivityMemoryCaseOSScreenTypeSpeed BlackSpeed ColourModelProcessor SpeedForm FactorInternal / ExternalPort CountUplink / mediaMounting
- View All Specs
Bundles
Related products
Product Information
Ideal for customers who print colour business documents and marketing materials.
HP 648 LaserJet Printing Supplies are specifically designed for your printer, giving you professional colour on business documents and reliable cartridge performance. HP Color LaserJet toner cartridges ensure you stay productive and avoid wasted time
| Features | |
| Compatibility | HP 648 toner cartridges work with: |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Colour toner page yield | 11000 pages |
| Printing colours | Magenta |
| Cartridge capacity | Standard Yield |
| OEM code | CE263A |
| Total amount of recycled materials used for making | 13% |
| Country of origin | China, Japan |
| HP segment | Enterprise |
| Operational conditions | |
| Operating temperature (T-T) | 10 - 32.5 øC |
| Operating relative humidity (H-H) | 20 - 80% |
| Storage temperature (T-T) | -20 - 40 øC |
| Storage relative humidity (H-H) | 10 - 90% |
| Weight & dimensions | |
| Width | 390 mm |
| Depth | 164 mm |
| Height | 214 mm |
| Weight | 1.3 kg |
| Packaging data | |
| Package width | 390 mm |
| Package depth | 164 mm |
| Package height | 214 mm |
| Package weight | 1.84 kg |
| Package type | Box |
| Sustainability | |
| Total carbon footprint (kg of CO2e) | 7.2 |
| Brand-specific features | |
| HP GTIN (EAN/UPC) | 884420186861 |
| Other features | |
| UNSPSC-code | 44103103 |
| Technical details | |
| Box contents | Toner cartridge; Recycling guide |
| Logistics data | |
| Pallet dimensions (W x D x H) | 1185 x 1000 x 1212 mm |
| Pallet size (EU) | 1200 x 800 x 1009 mm |
| Maximum number of stacking cartons | 20 pc(s) |
| Harmonized System (HS) code | 84439990 |
| Master (outer) cases per pallet layer | 18 pc(s) |
| Master (outer) cases per pallet layer (EU) | 14 pc(s) |
| Master (outer) cases per pallet | 90 pc(s) |
| Layers per pallet | 4 pc(s) |
| Products per pallet | 90 pc(s) |
| Products per pallet (EU) | 56 pc(s) |
| Pallet gross weight | 186.1 kg |
| Pallet weight (EU) | 123.5 kg |
| Warranty | |
| Base Warranty | Non Non |