-
ScreenMemoryWeightProcessorHard DiskSSDScreenResolutionConnectivityMemoryCaseOSScreenTypeSpeed BlackSpeed ColourModelProcessor SpeedForm FactorInternal / ExternalPort CountUplink / mediaMounting
- View All Specs
Bundles
Related products
Product Information
Ideal for customers who need to reliably print high-quality, professional documents in a variety of sizes.
HP 307A Magenta LaserJet Toner Cartridges let you stay productive and avoid wasted time. HP ColorSphere toner delivers consistent, professional results on marketing, financial, design and engineering documents.
| Features | |
| Compatibility | HP 307 toner cartridges work with: HP LaserJet Pro CP5225, P5225 |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Colour toner page yield | 7300 pages |
| Printing colours | Magenta |
| Brand compatibility | HP |
| Cartridge capacity | Standard Yield |
| OEM code | CE743A |
| Total amount of recycled materials used for making | 17% |
| Country of origin | China, Japan |
| HP segment | Home, Home office |
| Operational conditions | |
| Operating temperature (T-T) | 10 - 30 øC |
| Operating relative humidity (H-H) | 20 - 80% |
| Storage temperature (T-T) | -20 - 40 øC |
| Weight & dimensions | |
| Width | 492 mm |
| Depth | 188 mm |
| Height | 225 mm |
| Weight | 1.8 kg |
| Packaging data | |
| Package width | 492 mm |
| Package depth | 188 mm |
| Package height | 225 mm |
| Package weight | 2.62 kg |
| Sustainability | |
| Total carbon footprint (kg of CO2e) | 11.5 |
| Brand-specific features | |
| HP GTIN (EAN/UPC) | 884420306214 |
| Other features | |
| UNSPSC-code | 44103103 |
| Technical details | |
| Box contents | Toner cartridge; Recycling guide |
| Logistics data | |
| Pallet dimensions (W x D x H) | 1150 x 1000 x 1267 mm |
| Pallet size (EU) | 1185 x 770 x 1049 mm |
| Maximum number of stacking cartons | 20 pc(s) |
| Harmonized System (HS) code | 84439990 |
| Master (outer) cases per pallet layer | 12 pc(s) |
| Master (outer) cases per pallet layer (EU) | 9 pc(s) |
| Master (outer) cases per pallet | 60 pc(s) |
| Layers per pallet | 5 pc(s) |
| Products per pallet | 60 pc(s) |
| Products per pallet (EU) | 36 pc(s) |
| Pallet gross weight | 177.4 kg |
| Pallet weight (EU) | 114.6 kg |