-
ScreenMemoryWeightProcessorHard DiskSSDScreenResolutionConnectivityMemoryCaseOSScreenTypeSpeed BlackSpeed ColourModelProcessor SpeedForm FactorInternal / ExternalPort CountUplink / mediaMounting
- View All Specs
Bundles
Related products
Product Information
Ideal for text printing, as in everyday office communications such as reports, invoices and spreadsheets.
HP 05A LaserJet Toner Cartridges help you save as you print more. With HP Original Dual Packs, you can reduce your company's printing costs without sacrificing the consistent, professional results and reliable, trouble-free printing of Original HP.
| Features | |
| Compatibility | HP 05 toner cartridges work with: |
| Quantity per pack | 2 pc(s) |
| Black toner cartridges quantity | 2 |
| Black toner page yield | 4600 pages |
| Printing colours | Black |
| Brand compatibility | HP |
| Cartridge capacity | Standard Yield |
| OEM code | CE505D |
| Total amount of recycled materials used for making | 35% |
| Country of origin | Japan, United States |
| HP segment | Business, Enterprise |
| Operational conditions | |
| Operating temperature (T-T) | 10 - 32.5 øC |
| Operating relative humidity (H-H) | 20 - 80% |
| Storage temperature (T-T) | -20 - 40 øC |
| Weight & dimensions | |
| Width | 348 mm |
| Depth | 220 mm |
| Height | 202 mm |
| Weight | 1.7 kg |
| Packaging data | |
| Package width | 348 mm |
| Package depth | 220 mm |
| Package height | 202 mm |
| Package weight | 2.37 kg |
| Sustainability | |
| Total carbon footprint (kg of CO2e) | 5.6 |
| Brand-specific features | |
| HP GTIN (EAN/UPC) | 886111645091 |
| Other features | |
| UNSPSC-code | 44103103 |
| Technical details | |
| Box contents | 2 toner cartridges; Recycling guide |
| Logistics data | |
| Pallet dimensions (W x D x H) | 1130 x 800 x 1159 mm |
| Pallet size (EU) | 1154 x 940 x 1154 mm |
| Maximum number of stacking cartons | 20 pc(s) |
| Harmonized System (HS) code | 84439990 |
| Master (outer) cases per pallet layer | 11 pc(s) |
| Master (outer) cases per pallet layer (EU) | 13 pc(s) |
| Master (outer) cases per pallet | 55 pc(s) |
| Layers per pallet | 5 pc(s) |
| Products per pallet | 55 pc(s) |
| Products per pallet (EU) | 65 pc(s) |
| Pallet gross weight | 150.9 kg |
| Pallet weight (EU) | 175 kg |
| Warranty | |
| Base Warranty | Non Non |