OmniDesk Desktop AI - Core Ultra 7 265 - 32GB RAM - 1TB SSD - RTX 5060 8GB - Win11 Home - Azerty Belgian
ITCurry #: 1170RWZ9 | Article #: C50KCEA#UUGFlash Sale
Less than 5 units remaining
Less than 10 units remaining
Less than 20 units remaining
More than 20 units are available
{{new Date(new Date(parseInt((dataContainer.PromoDetail.EndDate).split('(')[1].split(')')[0])) - new Date()).getDate()}} days remaining
{{new Date(new Date(parseInt((dataContainer.PromoDetail.EndDate).split('(')[1].split(')')[0])) - new Date()).getDate()}} day remaining
Price:
1164.12
Inc VAT
Ex VAT
Shipping:
Out of Stock. Contact Us!
Key Specifications
-
ScreenMemoryWeightProcessorHard DiskSSDScreenResolutionConnectivityMemoryCaseOSScreenTypeSpeed BlackSpeed ColourModelProcessor SpeedForm FactorInternal / ExternalPort CountUplink / mediaMounting
- View All Specs
Bundles
Related products
Product Information
| Processor | |
| Processor manufacturer | Intel |
| Processor family | Intel Core Ultra 7 |
| Processor generation | Intel Core Ultra (Series 2) |
| Processor model | 265 |
| Processor cores | 20 |
| Processor threads | 20 |
| Processor boost frequency | 5.3 GHz |
| Processor cache | 30 MB |
| Processor cache type | L3 |
| Processor socket | LGA 1851 (Socket V1) |
| Neural processor unit (NPU) | |
| Neural processor unit (NPU) | Intel AI Boost |
| NPU performance up to | 13 TOPs |
| Memory | |
| Internal memory | 32 GB |
| Maximum internal memory | 32 GB |
| Internal memory type | DDR5-SDRAM |
| Memory layout (slots x size) | 2 x 16 GB |
| Memory slots | 2x DIMM |
| Memory clock speed | 5600 MHz |
| Memory data transfer rate | 5600 MT/s |
| Storage | |
| Total storage capacity | 1 TB |
| Storage media | SSD |
| Optical drive type | No |
| Number of storage drives installed | 1 |
| Total SSDs capacity | 1 TB |
| Number of SSDs installed | 1 |
| SSD capacity | 1 TB |
| SSD interface | PCI Express 4.0 |
| NVMe | Yes |
| SSD form factor | M.2 |
| Graphics | |
| Discrete graphics card | Yes |
| Discrete GPU manufacturer | NVIDIA |
| On-board graphics card | Yes |
| Discrete graphics card model | NVIDIA GeForce RTX 5060 |
| Discrete graphics card memory | 8 GB |
| Discrete graphics memory type | GDDR7 |
| Number of discrete graphics cards | 1 |
| On-board GPU manufacturer | Intel |
| On-board graphics card family | Intel© Graphics |
| On-board graphics card model | Intel© Graphics |
| Performance | |
| Market positioning | Premium |
| Motherboard chipset | Intel B860 |
| Password protection | Yes |
| Password protection type | BIOS, Power on |
| Product type | PC |
| Network | |
| Ethernet LAN | Yes |
| Ethernet LAN data rates | 10,100,1000 Mbit/s |
| Cabling technology | 10/100/1000Base-T(X) |
| Wi-Fi | Yes |
| Top Wi-Fi standard | Wi-Fi 6E (802.11ax) |
| Wi-Fi standards | Wi-Fi 6E (802.11ax) |
| WLAN controller manufacturer | Intel |
| WLAN controller model | Intel Wi-Fi 6E AX211 |
| Antenna type | 2x2 |
| Bluetooth | Yes |
| Bluetooth version | 5.3 |
| Ports & interfaces | |
| USB 2.0 ports quantity | 4 |
| USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-A ports quantity | 2 |
| USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-C ports quantity | 1 |
| USB 3.2 Gen 2 (3.1 Gen 2) Type-A ports quantity | 2 |
| USB 3.2 Gen 2 (3.1 Gen 2) Type-C ports quantity | 1 |
| DisplayPorts quantity | 3 |
| DisplayPort version | 2.1b |
| HDMI ports quantity | 1 |
| HDMI version | 2.1b |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 1 |
| Combo headphone/mic port | Yes |
| Line-out | Yes |
| Line-in | Yes |
| Microphone in | Yes |
| Power | |
| Power supply | 400 W |
| Power supply input voltage | 100 - 240 V |
| Power supply input frequency | 50/60 Hz |
| 80 PLUS certification | 80 PLUS Platinum |
| Design | |
| Chassis type | Tower |
| Colour name | Gray wood |
| Cable lock slot | Yes |
| Cable lock slot type | Kensington |
| Product colour | Wood |
| Introduction year | 2025 |
| Country of origin | China |
| Software | |
| Operating system installed | Windows 11 Home |
| Trial software | McAfee Online Protection 30-day trial; 1-month Adobe free trial offer; PC Game Pass 3-month trial |
| Display | |
| Display included | No |
| Brand-specific features | |
| HP Support Assistant | Yes |
| HP Security tools | Kensington Security lock slot; Padlock |
| HP Artificial Intelligence | AI PC |
| HP segment | Home |
| Weight & dimensions | |
| Width | 337 mm |
| Depth | 155 mm |
| Height | 337 mm |
| Weight | 5.34 kg |
| Packaging data | |
| Package width | 499 mm |
| Package depth | 400 mm |
| Package height | 287 mm |
| Package weight | 8.41 kg |
| Packaging content | |
| Mouse included | Yes |
| Mouse connectivity | Wireless |
| Keyboard included | Yes |
| Numeric keypad | No |
| Sustainability | |
| Sustainability certificates | ENERGY STAR, EPEAT, EPEAT Gold |
| Sustainable technologies and materials | At least 20% recycled metal; At least 65% post-consumer recycled plastic |
| Keyboard | |
| Keyboard connectivity | Wireless |
| Warranty | |
| Base Warranty | Non Non |
Videos
LENOVO ThinkPad X1 Extreme
{{dataContainer.Product.UnitPrice.toFixed(2)}}