OmniBook 5 16-bc1007nb - 16in - R5 8540U - 16GB RAM - 512GB SSD - Win11 Home - Azerty Belgian
ITCurry #: 1170RXN2 | Article #: C2BJ0EA#UUGFlash Sale
Less than 5 units remaining
Less than 10 units remaining
Less than 20 units remaining
More than 20 units are available
{{new Date(new Date(parseInt((dataContainer.PromoDetail.EndDate).split('(')[1].split(')')[0])) - new Date()).getDate()}} days remaining
{{new Date(new Date(parseInt((dataContainer.PromoDetail.EndDate).split('(')[1].split(')')[0])) - new Date()).getDate()}} day remaining
Price:
586.38
Inc VAT
Ex VAT
Shipping:
Delivery in 3 days
Quantity:
Key Specifications
-
ScreenMemoryWeightProcessorHard DiskSSDScreenResolutionConnectivityMemoryCaseOSScreenTypeSpeed BlackSpeed ColourModelProcessor SpeedForm FactorInternal / ExternalPort CountUplink / mediaMounting
- View All Specs
Bundles
Related products
Product Information
| Design | |
| Colour name | Glacier silver |
| Product type | Laptop |
| Product colour | Silver |
| Form factor | Clamshell |
| Market positioning | Premium |
| Introduction year | 2025 |
| Country of origin | China |
| Original brand name | HP |
| Display | |
| Display diagonal | 40.6 cm (16") |
| Display resolution | 1920 x 1200 pixels |
| Touchscreen | No |
| HD type | 2K |
| Panel type | IPS |
| Native aspect ratio | 16:10 |
| Anti-glare screen | Yes |
| Display bezel technology | Micro-Edge |
| Display brightness | 300 cd/mý |
| Display diagonal (metric) | 40.6 cm |
| RGB colour space | sRGB |
| Colour gamut | 62.5% |
| sRGB coverage (typical) | 62.5% |
| Processor | |
| Processor manufacturer | AMD |
| Processor family | AMD RyzenT 5 |
| Processor generation | AMD Ryzen 8000 Series |
| Processor model | 8540U |
| Processor cores | 6 |
| Processor threads | 12 |
| Processor boost frequency | 4.9 GHz |
| Processor frequency | 3.2 GHz |
| Processor cache | 16 MB |
| Processor cache type | L3 |
| Memory | |
| Internal memory | 16 GB |
| Internal memory type | LPDDR5-SDRAM |
| Memory clock speed | 6400 MHz |
| Memory form factor | On-board |
| Memory layout (slots x size) | Not available |
| Maximum internal memory | 16 GB |
| Memory data transfer rate | 6400 MT/s |
| Storage | |
| Total storage capacity | 512 GB |
| Storage media | SSD |
| Total SSDs capacity | 512 GB |
| Number of SSDs installed | 1 |
| SSD capacity | 512 GB |
| SSD interface | PCI Express 4.0 |
| NVMe | Yes |
| SSD form factor | M.2 |
| Optical drive type | No |
| Graphics | |
| Discrete graphics card model | Not available |
| On-board graphics card | Yes |
| On-board GPU manufacturer | AMD |
| Discrete graphics card | No |
| On-board graphics card family | AMD Radeon Graphics |
| On-board graphics card model | AMD Radeon 740M |
| AMD FreeSync | Yes |
| Audio | |
| Audio system | DTS:X Ultra |
| Built-in speaker(s) | Yes |
| Number of built-in speakers | 2 |
| Built-in microphone | Yes |
| Number of microphones | 2 |
| Camera | |
| Front camera | Yes |
| Front camera resolution | 1920 x 1080 pixels |
| Front camera HD type | Full HD |
| Network | |
| Wi-Fi | Yes |
| Top Wi-Fi standard | Wi-Fi 6E (802.11ax) |
| Wi-Fi standards | Wi-Fi 6E (802.11ax) |
| Mobile network connection | No |
| Antenna type | 2x2 |
| WLAN controller model | MediaTek MT7922 |
| WLAN controller manufacturer | MediaTek |
| Bluetooth | Yes |
| Bluetooth version | 5.3 |
| Ports & interfaces | |
| USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-A ports quantity | 1 |
| USB 3.2 Gen 2 (3.1 Gen 2) Type-A ports quantity | 1 |
| USB 3.2 Gen 2 (3.1 Gen 2) Type-C ports quantity | 2 |
| HDMI ports quantity | 1 |
| HDMI version | 2.1 |
| Microphone in | Yes |
| Combo headphone/mic port | Yes |
| USB Type-C DisplayPort Alternate Mode | Yes |
| USB Sleep-and-Charge | Yes |
| USB Sleep-and-Charge ports | 2 |
| Performance | |
| Motherboard chipset | AMD SoC |
| Repairability index | 6.2 |
| Keyboard | |
| Pointing device | Touchpad |
| Numeric keypad | Yes |
| Keyboard backlit | Yes |
| Full-size keyboard | Yes |
| Keyboard colour name | Soft gray |
| Software | |
| Trial software | McAfee Online Protection 30-day trial; 1-month Adobe free trial offer; PC Game Pass 3-month trial |
| Operating system installed | Windows 11 Home |
| Brand-specific features | |
| HP Audio Boost | Yes |
| HP speaker type | HP Dual Speakers |
| HP Connection Optimizer | Yes |
| HP Support Assistant | Yes |
| HP Imagepad | Yes |
| HP front camera | HP TrueVision FHD |
| HP Security tools | Mic mute key; Camera privacy shutter; Trusted Platform Module (Firmware TPM) support |
| HP segment | Home |
| Battery | |
| Battery technology | Lithium Polymer (LiPo) |
| Number of battery cells | 3 |
| Battery capacity | 59 Wh |
| Battery life (max) | 14.75 h |
| Continuous video playback time | 16.75 h |
| Fast charging | Yes |
| Fast charging time (50%) | 30 min |
| Power | |
| AC adapter power | 65 W |
| AC adapter frequency | 50 - 60 Hz |
| AC adapter input voltage | 100 - 240 V |
| USB Type-C charging port | Yes |
| USB Power Delivery (USB PD) | Yes |
| Security | |
| Trusted Platform Module (TPM) | Yes |
| Password protection | Yes |
| Password protection type | BIOS, Power on |
| Sustainability | |
| Sustainability certificates | ENERGY STAR, EPEAT, EPEAT Gold |
| Sustainable technologies and materials | Ocean-bound plastic in speaker enclosure(s) and bezel; Keyboard keycaps and scissors contain post-consumer recycled plastic; Recycled metal in cover, keyboard frame, sideband and hinge cap(s) |
| Weight & dimensions | |
| Width | 357.7 mm |
| Depth | 254.8 mm |
| Height (front) | 1.79 cm |
| Height (rear) | 1.86 cm |
| Weight | 1.77 kg |
| Packaging data | |
| Package width | 63 mm |
| Package depth | 504 mm |
| Package height | 305 mm |
| Package weight | 2.52 kg |
| Packaging content | |
| AC adapter included | Yes |
| Keyboard included | Yes |
| Warranty | |
| Base Warranty | Non Non |
Videos
LENOVO ThinkPad X1 Extreme
{{dataContainer.Product.UnitPrice.toFixed(2)}}