LaserJet Pro 4007dn - Printer - Laser - A4 - USB / Ethernet
ITCurry #: 1170SLL7 | Article #: 8X3E1A#ABB-
ScreenMemoryWeightProcessorHard DiskSSDScreenResolutionConnectivityMemoryCaseOSScreenTypeSpeed BlackSpeed ColourModelProcessor SpeedForm FactorInternal / ExternalPort CountUplink / mediaMounting
- View All Specs
Bundles
Related products
Product Information
Ultimate business printer for powerful productivity Experience powerful printing performance for your business. This HP LaserJet Pro offers ultra-fast print speeds, effortless setup & management, & easy mobile printing in a compact design. Plus, future-ready security to help protect your network.. HP TerraJet Cartridge
Dynamic security enabled printer Certain HP printers are intended to work only with cartridges that have a new or reused HP chip or electronic circuitry. These printers use dynamic security measures to block cartridges using a non-HP chip or electronic circuitry. Periodic firmware updates will maintain the effectiveness of these measures and block cartridges that previously worked. Reused HP chips and electronic circuitry enable the use of reused, remanufactured, and refilled cartridges.
| Printing | |
| Duplex printing mode | Auto |
| Print resolution black | 1200 x 1200 DPI |
| Colour | No |
| Print technology | Laser |
| Duplex printing | Yes |
| Maximum resolution | 1200 x 1200 DPI |
| Print speed (black, normal quality, A4/US Letter) | 45 ppm |
| Warm-up time | 55 s |
| Time to first page (black, normal) | 3.8 s |
| Watermark printing | Yes |
| Booklet printing function | Yes |
| Economical printing | Yes |
| Features | |
| Maximum duty cycle | 80000 pages per month |
| Recommended duty cycle | 0 - 4000 pages per month |
| Printing colours | Black |
| Number of print cartridges | 1 |
| Page description languages | PWG, URF, TIFF, PDF |
| Printer fonts | Scalable, TrueType |
| Country of origin | Vietnam |
| Replacement cartridges | HP 162A Black Original LaserJet Toner Cartridge (~3,000 pages) W1620A; HP 162X Black Original LaserJet Toner Cartridge (~10,000 pages) W1620X |
| HP segment | Small medium business |
| Input & output capacity | |
| Total number of input trays | 2 |
| Total input capacity | 350 sheets |
| Total output capacity | 150 sheets |
| Paper tray 1 input capacity | 100 sheets |
| Paper tray 2 input capacity | 250 sheets |
| Multi-Purpose tray | Yes |
| Multi-Purpose tray input capacity | 100 sheets |
| Maximum number of input trays | 3 |
| Maximum input capacity | 900 sheets |
| Maximum output capacity | 150 sheets |
| Paper handling | |
| Maximum ISO A-series paper size | A4 |
| Paper tray media types | Plain paper, Bond paper, Recycled paper, Envelopes, Labels, Heavy paper, Lightweight paper, Rough paper, Letterhead |
| ISO A-series sizes (A0...A9) | A4, A5, A6 |
| Non-ISO print media sizes | Executive, Legal, Letter, L, Statement, Oficio, 16K |
| JIS B-series sizes (B0...B9) | B5, B6 |
| Envelopes sizes | 10, B5, C5, C6, DL, Monarch |
| Photo paper sizes (imperial) | 4x6,5x7,5x8,3x5 |
| Custom media width | 76.2 - 216 mm |
| Custom media length | 127 - 355.6 mm |
| Paper tray media weight | 60 - 200 g/mý |
| Ports & interfaces | |
| Direct printing | Yes |
| USB port | Yes |
| USB 2.0 ports quantity | 2 |
| Network | |
| Wi-Fi | Yes |
| Ethernet LAN | Yes |
| Ethernet LAN data rates | 10,100,1000 Mbit/s |
| Security algorithms | SSL/TLS, EAP-PEAP, EAP-TLS, WPA2, HTTPS, LEAP |
| Performance | |
| Internal memory | 512 MB |
| Maximum internal memory | 512 MB |
| Processor frequency | 1200 MHz |
| Sound pressure level (printing) | 54 dB |
| Sound power level (printing) | 6.5 dB |
| Design | |
| Market positioning | Home & office |
| Product colour | Blue, White |
| Built-in display | Yes |
| Display | LCD |
| Colour display | No |
| Display diagonal | 5.33 cm (2.1") |
| Control type | Buttons |
| Certification | CISPR 22:2008 Class B, CISPR 32:2015 Class B, EN 55032:2015+A11:2020 Class B, CISPR 35:2016, EN 55035:2017+A11:2020, EN IEC 61000-3-2:2019 +A1:2021, EN 61000-3-3:2013+A1:2019+A2:2021, FCC CFR 47 Part 15 Class B, ICES-003, Issue 7 Class B, ETSI EN 301 489-1 V2.2.3, ETSI EN 301 489-17 V3.2.4 |
| Power | |
| Power consumption (printing) | 536 W |
| Power consumption (ready) | 6.3 W |
| Power consumption (PowerSave) | 0.92 W |
| Power consumption (off) | 0.05 W |
| Energy Star Typical Electricity Consumption (TEC) | 0.44 kWh/week |
| AC input voltage | 110 - 240 V |
| AC input frequency | 50/60 Hz |
| System requirements | |
| Windows operating systems supported | Windows 10 x64, Windows 10, Windows 11 x64, Windows 11 |
| Mac operating systems supported | MacOS |
| Other operating systems supported | ChromeOS, Android, iOS |
| Operational conditions | |
| Operating temperature (T-T) | 10 - 32.5 øC |
| Storage temperature (T-T) | -20 - 40 øC |
| Operating relative humidity (H-H) | 10 - 80% |
| Sustainability | |
| Sustainability certificates | Blue Angel |
| Weight & dimensions | |
| Width | 369 mm |
| Depth | 375 mm |
| Height | 193 mm |
| Weight | 7.6 kg |
| Packaging data | |
| Package width | 442 mm |
| Package depth | 274 mm |
| Package height | 407 mm |
| Package weight | 10.6 kg |
| Packaging content | |
| Cartridge(s) included | Yes |
| Included cartridge capacity (black) | 3000 pages |
| Cables included | AC |
| Brand-specific features | |
| HP Dynamic security | Yes |
| HP Security tools | Management security: SNMP v1 v2 v3, SSL/TLS (HTTPS), 802.1x authentication; 802.1x authentication (EAP-PEAP, LEAP, EAP-TLS) with RADIUS servers |
| HP GTIN (EAN/UPC) with options | (ABB) 198990244891; (ABT) 198122908417; (ABU) 198415393425; (ABY) 198122908424; (ACQ) 198122908431; (B13) 198122908448; (B19) 198122876242; (BAZ) 198122908455 |
| HP GTIN (EAN/UPC) | 198990244891, 198122908417, 198415393425, 198122908424, 198122908431, 198122908448, 198122876242, 198122908455 |
| Technical details | |
| Master (outer) cases per pallet layer | 9 pc(s) |
| Compliance certificates | GS mark, CCC, EAC, BIS, Federal Communications Commission (FCC), CE, BSMI |
| Other features | |
| Recommended humidity operating range | 30 - 70% |
| Recommended operating temperature range (T-T) | 15 - 27 øC |
| Custom media sizes | Tray 1: 76.2 x 127 to 215.9 x 355.6 mm; Tray 2, 3: 105 x 148 to 216 x 355 mm |
| Envelope feeder | No |
| Electromagnetic compatibility | CISPR 22:2008 Class B, CISPR 32:2015 Class B, EN 55032:2015+A11:2020 Class B, CISPR 35:2016, EN 55035:2017+A11:2020, EN IEC 61000-3-2:2019 +A1:2021, EN 61000-3-3:2013+A1:2019+A2:2021, FCC CFR 47 Part 15 Class B, ICES-003, Issue 7 Class B, ETSI EN 301 489-1 V2.2.3, ETSI EN 301 489-17 V3.2.4 |
| Compatible operating systems | Android; iOS; Chrome OS; Windows 11 (64-bit and ARM64); Windows 10 (32-bit, 64-bit and ARM64); Linux: Debian 10; Linux: Debian 11; Linux: Elementary 6P; Linux: Fedora 31; Linux: Fedora 32; Linux: Fedora 33; Linux: Fedora 34; Linux: Fedora 35; Linux: Linuxmint 20.1; Linux: Linuxmint 20.2; Linux: Manjarolinux 20.2; Linux: Manjarolinux 21.0.7; Linux: Mxlinux 21; Linux: OpenSuse 15.1; Linux: OpenSuse 15.2; Linux: OpenSuse 15.3; Linux: Rhel 6; Linux: Rhel 7; Linux: Rhel 8; Linux: Ubuntu 20.04; Linux: Ubuntu 20.10; Linux: Ubuntu 21.04; Linux: Ubuntu 21.10; Linux: Zorin 15; Linux: Zorin 16; macOS 15 Sequoia; macOS Tahoe v26 |
| Typical electricity consumption (TEC) number | 0.44 kWh/Week (Blue Angel); 0.47 kWh/Week (Energy Star 3.0) |
| UNSPSC-code | 43212105 |
| Box contents | HP LaserJet Pro 4007dn Printer; Preinstalled HP Black Original LaserJet Toner Cartridge (3,000 page yield); Hardware Install Guide; Regulatory Flyer; HP printer software is available at www.hp.com/support ; Power cord; USB cable (AP & Wireless Only) |
| Printing | Mono printing |
| Manufacturer warranty | One-year Bench/Depot Repair warranty. Warranty and support options vary by product, country and local legal requirements. Contact your Contractual Vendor or go to https://hp.com/support to learn about HP award winning service and support options in your region. Optional and not included upon purchasing a printer. Up to 3-year warranty available upon product registration within 60 days of purchase. Coverage is subject to HP's warranty terms and conditions, including limitations, exclusions, and regional availability. Register at https://h41201.www4.hp.com/WMCF.Web/landing/promotion/14227/?nogeo=1 |
| Warranty | |
| Base Warranty | Non Non |