Aruba Instant On 1930 24G Class4 PoE 4SFP/SFP+ 370W Switch
ITCurry #: 1171ZZ41 | Article #: JL684B#ABB-
ScreenMemoryWeightProcessorHard DiskSSDScreenResolutionConnectivityMemoryCaseOSScreenTypeSpeed BlackSpeed ColourModelProcessor SpeedForm FactorInternal / ExternalPort CountUplink / mediaMounting
- View All Specs
Bundles
Related products
Product Information
The HPE Networking Instant On Switch 1930 series is designed for small and growing businesses that require enhanced performance to support bandwidth-demanding applications. The 1930 switch series seamlessly integrates with existing Instant On indoor/outdoor access points and can be centrally managed with the Instant On mobile app onsite or remotely. These cloud-managed layer 2+ Ethernet switches consist of 8-, 24-, and 48-port Class 4 PoE (i.e. PoE+) and non-PoE Gigabit Ethernet models, with 1 G SFP slots on 8-port model and 1 G/10 G SFP+ slots on 24-/48 G models for fiber connectivity.
What is new supporting point:
Option to manage your switches through local web GUI.
HPE Networking Instant On mobile app and/or cloud-based web portal for easy network management onsite or remotely.
1 G/10 G SFP+ ports on 24-and 48-port models for fiber connectivity.
Non-PoE and Class 4 PoE (i.e. PoE+) 8-, 24- and 48-port models for deployment flexibility.
Seven advanced smart managed Layer 2+ Gigabit switches for high-performance connectivity.
| Management features | |
| Switch type | Managed |
| Switch layer | L2/L3/L4 |
| Quality of Service (QoS) support | Yes |
| Web-based management | Yes |
| Cloud-managed | Yes |
| ARP inspection | Yes |
| System event log | Yes |
| Ports & interfaces | |
| Basic switching RJ-45 Ethernet ports quantity | 24 |
| Basic switching RJ-45 Ethernet ports type | Gigabit Ethernet (10/100/1000) |
| SFP+ module slots quantity | 4 |
| Network | |
| Networking standards | IEEE 802.1D, IEEE 802.1Q, IEEE 802.1Qaz, IEEE 802.1ab, IEEE 802.1s, IEEE 802.1w, IEEE 802.1x, IEEE 802.3, IEEE 802.3ab, IEEE 802.3af, IEEE 802.3at, IEEE 802.3u, IEEE 802.3x, IEEE 802.3z |
| 10G support | Yes |
| Port mirroring | Yes |
| Full duplex | Yes |
| Flow control support | Yes |
| Link aggregation | Yes |
| Rate limiting | Yes |
| Auto MDI/MDI-X | Yes |
| Spanning tree protocol | Yes |
| Auto-sensing | Yes |
| VLAN support | Yes |
| Data transmission | |
| Switching capacity | 128 Gbit/s |
| Throughput | 95.23 Mpps |
| MAC address table | 16000 entries |
| Latency (10-100 Mbps) | 4.7 æs |
| Latency (1 Gbps) | 2.4 æs |
| Latency (10 Gbps) | 1.3 æs |
| Jumbo frames support | Yes |
| Jumbo frames | 9216 |
| Packet buffer memory | 1.5 MB |
| Security | |
| DHCP features | DHCP client |
| Access Control List (ACL) | Yes |
| IGMP snooping | Yes |
| SSH/SSL support | Yes |
| Design | |
| Rack mounting | Yes |
| Stackable | No |
| Form factor | 1U |
| Product colour | White |
| Performance | |
| Built-in processor | Yes |
| Processor model | ARM Cortex-A9 |
| Processor frequency | 800 MHz |
| Memory type | SDRAM / Flash |
| Internal memory | 512 MB |
| Flash memory | 256 MB |
| Power | |
| Power source | AC |
| Power supply included | Yes |
| AC input voltage | 200 - 240 V |
| AC input frequency | 50 - 60 Hz |
| Power consumption (max) | 490 W |
| Power consumption note | 490W maximum, 30W idle |
| Power over Ethernet (PoE) | |
| Power over Ethernet (PoE) | Yes |
| Total Power over Ethernet (PoE) budget | 370 W |
| Other features | |
| Memory and processor | ARM Cortex-A9 @ 800 MHz 512 MB SDRAM, 256 MB flash 1.5 MB packet buffer |
| I/O ports | 24 RJ-45 autosensing 10/100/1000 Class 4 PoE ports (IEEE 802.3 Type 10 BASE-T, IEEE 802.3u Type 100 BASE-TX, IEEE 802.3ab Type 1000 BASE-T) Duplex: 10 BASE-T/100 BASE-TX: half or full; 1000 BASE-T: full only 4 SFP+ 1/10 GbE ports |
| Performance management | Instant On Portal, Web browser, SNMP Manager |
| Weight (imperial) | 3.73 kg (8.23 lbs) |
| Dimensions (W x D x H) (imperial) | 43.9 x 442.5 x 264.7 mm (1.73 x 17.4 x 10.4") |
| Operational conditions | |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 40 øC |
| Storage temperature (T-T) | -40 - 70 øC |
| Operating relative humidity (H-H) | 15 - 95% |
| Storage relative humidity (H-H) | 15 - 95% |
| Operating altitude | 0 - 3048 m |
| Weight & dimensions | |
| Width | 43.9 mm |
| Depth | 442.5 mm |
| Height | 264.7 mm |
| Weight | 3.73 kg |
| Warranty | |
| Base Warranty | Non Non |