-
ScreenMemoryWeightProcessorHard DiskSSDScreenResolutionConnectivityMemoryCaseOSScreenTypeSpeed BlackSpeed ColourModelProcessor SpeedForm FactorInternal / ExternalPort CountUplink / mediaMounting
- View All Specs
Bundles
Related products
Product Information
The HPE Aruba Networking CX 6400 Switch Series is a modern, flexible, and intelligent family of modular switches ideal for enterprise campus and data center deployments. With a cloud-native design that combines a fully programmable OS with HPE Aruba Networking CX Network Analytics Engine, the CX 6400 series extends industry-leading monitoring and troubleshooting across the network. Powerful Gen7 ASIC architecture delivers fast, future-ready non-blocking performance. HPE Aruba Networking Virtual Switching Extension (VSX) brings high availability and enables fast, uninterrupted upgrades. Support for HPE Aruba Networking Switch Multi-Edit Software and the HPE Aruba Networking CX Mobile App validates configurations and simplify deployment. This series offers 5 and 10-slot compact chassis, a choice of line rate interfaces including 25GbE, 100GbE, and full-density 60W Power over Ethernet (PoE) with HPE Smart Rate multi-gigabit Ethernet ideal for access, aggregation and core deployments.
What is new supporting point:
Dynamic segmentation enables enhanced security and simple access for users and Internet of Things (IoT) and leverages TLS-encrypted traffic analytics
High availability with industry-leading HPE Aruba Networking Virtual Switching Extension (VSX) and redundant power supplies and fans
High-speed, non-blocking 1GbE, 10GbE, 25GbE, 40GbE, and 100GbE with intelligent monitoring, visibility and remediation with the HPE Aruba Networking CX Network Analytics Engine
Manage through single pane of glass with HPE Aruba Networking Central across wired, wireless, and WAN
High-performance modular Layer 3 switches with BGP, EVPN, VXLAN, VRF, and OSPF with robust security, MACsec encryption, and QoS while delivering up to 28 Tbps in non-blocking bandwidth
Full density HPE Smart Rate (1/2.5/5GbE) multi-gigabit, 60W PoE, and SFP+ modules
| Management features | |
| Switch type | Managed |
| Switch layer | L3 |
| Network | |
| Networking standards | IEEE 802.3af |
| 10G support | Yes |
| Data transmission | |
| Switching capacity | 28000 Gbit/s |
| Throughput | 20000 Mpps |
| Design | |
| Stackable | Yes |
| Product colour | Black |
| Compatible products | R0X27C, R0X38C, R0X39C, R0X40C, R0X41C, R0X42C, R0X43C |
| Performance | |
| Built-in processor | Yes |
| Processor frequency | 1800 MHz |
| Memory type | DDR4-SDRAM |
| Internal memory | 8000 MB |
| Flash memory | 32000 MB |
| Power | |
| Power source | AC |
| AC input voltage | 200 - 240 V |
| AC input frequency | 50/60 Hz |
| Power consumption note | R0X35A PSU: 1800W at 200-240 VAC, 1100W at 110-127 VAC R0X36A PSU: 3000W at 200-240 VAC, 1500W at 110-127 VAC |
| Power over Ethernet (PoE) | |
| Power over Ethernet (PoE) | Yes |
| Other features | |
| Latency | 1G: 5.32 æSec 10G: 1.48 æSec 25G: 2.78 æSec 40G: 1.31 æSec 100G: 1.42 æSec |
| Memory and processor | CPU Management Module: Quad-core Arm CortexT A72 at 1.8 GHz Line Cards: Dual-core Arm CortexT A72 at 1.8 GHz (R0X38A-R0X45A and R0X38B-R0X40B) Line Cards: Quad-core Arm CortexT A72 at 1.8 GHz (R0X38C-R0X45C, S0E48A, S1T83A) Memory and flash Management Module: 16 GB DDR4 ECC memory: 32 GB eMMC Flash memory Line Cards: 4 GB DDR4 memory (R0X38A-R0X45A and R0X38B-R0X40B) Line Cards: 8 GB DDR4 memory (R0X38C-R0X45C, S0E48A, S1T83A) |
| I/O ports | High speed, non-blocking 1/10/25/40/50/100GbE ports 10 I/O module slots maximum depending on model |
| Performance management | 1 x RJ-45 console port 1 x USB-C console port 1 x OOBM port 1 x USB Type-A host port HPE Aruba Networking Management Software (AirWave) HPE Aruba Networking Central HPE Aruba Networking Switch Multi-Edit Software HPE Aruba Networking CX Mobile App Command-line interface SNMP v2c/v3 RMON |
| Weight (imperial) | 53.6 kg (118.2 lbs) |
| Manageability features | Aruba AirWave, Aruba Central Network Management, Aruba NetEdit, Aruba CX Mobile App, Command-line interface, SNMP v2c/v3, RMON |
| Fan | Four field replaceable system fan trays |
| Operational conditions | |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 45 øC |
| Weight & dimensions | |
| Width | 528.8 mm |
| Depth | 442.6 mm |
| Height | 528.8 mm |
| Weight | 53.5 kg |
| Warranty | |
| Base Warranty | Non Non |