Aruba 2930F 48G PoE+ 4SFP Switch, (48) RJ-45 autosensing 10/100/1000 PoE+ ports, (4) SFP ports
ITCurry #: 1171ZP32 | Article #: JL262A#ACC-
ScreenMemoryWeightProcessorHard DiskSSDScreenResolutionConnectivityMemoryCaseOSScreenTypeSpeed BlackSpeed ColourModelProcessor SpeedForm FactorInternal / ExternalPort CountUplink / mediaMounting
- View All Specs
Bundles
Related products
Product Information
The HPE Aruba Networking 2930F Switch Series is designed for digital workplaces optimized for mobile users. These powerful Layer 3 access switches are easy to deploy and manage with advanced security and network management tools like HPE Aruba Networking ClearPass Policy Manager, HPE Aruba Networking Management Software (AirWave) and cloud-based HPE Aruba Networking Central. HPE Aruba Networking Virtual Switching Framework (VSF) provides stacking scale and simplicity for enterprise edge, SMB and branch offices. The 2930F series delivers performance and value with support for RIP routing, Access OSPF, 10GbE uplinks, up to 740W PoE+, robust QoS, and requires no software licensing.
What is new supporting point:
Scale with 8-member stacking
Simplify with Zero Touch Provisioning (ZTP) and cloud-based HPE Aruba Networking Central support
The HPE Aruba Networking 2930F Switch Series is a family of Layer 3 stackable switches that are easy to deploy and manage, providing scale for enterprise, SMB and branch access networks
| Ports & interfaces | |
| SFP module slots quantity | 4 |
| Data transmission | |
| Switching capacity | 104 Gbit/s |
| Throughput | 77.4 Mpps |
| Performance | |
| Built-in processor | Yes |
| Memory type | DDR3-SDRAM |
| Internal memory | 1024 MB |
| Power | |
| AC input voltage | 200 - 240 V |
| Power consumption (max) | 459 W |
| Power consumption note | 459W (maximum) |
| Power over Ethernet (PoE) | |
| Power over Ethernet (PoE) | Yes |
| Total Power over Ethernet (PoE) budget | 370 W |
| Other features | |
| Latency | 1000 Mb Latency: < 3.8 æs |
| Memory and processor | Dual Core ARM Cortex A9 @ 1016 MHz 1 GB DDR3 SDRAM Packet buffer size: 12.38 MB 4.5 MB Ingress/7.875 MB Egress 4 GB eMMC |
| I/O ports | (48) RJ-45 autosensing 10/100/1000 PoE+ ports (4) SFP |
| Performance management | HPE Aruba Networking Management Software (AirWave) Central Network Management IMC - Intelligent Management Center Command-line interface Web browser Configuration menu SNMP manager Telnet RMON1 FTP Out-of-band management (serial RS-232C or micro USB) |
| Weight (imperial) | 4.46 kg (9.83 lbs) |
| Dimensions (W x D x H) (imperial) | 43.9 x 442.5 x 304.3 mm (1.73 x 17.4 x 12") |
| Operational conditions | |
| Heat dissipation | 293 BTU/h |
| Weight & dimensions | |
| Width | 43.9 mm |
| Depth | 442.5 mm |
| Height | 304.2 mm |
| Weight | 4.46 kg |
| Logistics data | |
| Harmonized System (HS) code | 85176990 |
| Warranty | |
| Base Warranty | Non Non |