V110g7 i5-1235u 11.6in+fhd Cam W11pro 16gb/512GB Pci-e SSD Us Kb
ITCurry #: T6696670 | Article #: VSC16YJSBAXA-
ScreenMemoryWeightProcessorHard DiskSSDScreenResolutionConnectivityMemoryCaseOSScreenTypeSpeed BlackSpeed ColourModelProcessor SpeedForm FactorInternal / ExternalPort CountUplink / mediaMounting
- View All Specs
Bundles
Related products
Product Information
BUILT FOR MISSION-CRITICAL TASKS
The 11.6-inch laptop offers compact ruggedness that helps you perform with confidence in all rain or shine scenarios.
STEADFAST PERFORMANCE
The new V110 features a powerful 12th Generation Intel® Core™ i7/i5 vPro® processor, and Intel® Iris® Xe Graphics. Thunderbolt™ 4 compatibility enables seamless connectivity to edge devices. Wi-Fi 6E with Bluetooth 5.3 and optional LTE-Advanced further unleash bandwidths.
LEVELED-UP USER EXPERIENCE
The V110 Windows 11 Pro Microsoft Operating System is user-intuitive and designed for hybrid, and remote work multitasks. In outdoor settings, V110's 11.6" LumiBond® screen delivers superb color and contrast, and upgraded 1,000 nits sunlight-readable brightness. The optional glove-capable capacitive multitouch screen operates in the cold and rain.
SEAMLESS CONNECTIVITY
The V110 is equipped with Bluetooth 5.3, Intel® Wi-Fi 6E AX211, optional 4G LTE to enable continuous low-latency streaming in both dense urban and remote locations. Optional 5G Sub-6 and optional discrete GPS are also available.
ENCOMPASSING DATA SECURITY
The V110 offers an extensive suite of Intel® vPro® and TPM 2.0 security features that safeguard the private key generated by Windows Hello. A smart card reader with an optional Windows Hello face-authentication camera (or FHD webcam), fingerprint reader, and HF RFID reader are available to emulate features of Windows Hello.
TENACIOUS RUGGEDNESS
The V110 fully rugged laptop signifies Getac's engineering and manufacturing excellence. This fully-rugged laptop is MIL-STD-810H, MIL-STD-461G, and IP65-certified to withstand temperatures from -29°C to 63°C (-20°F to 145°F). The V110 meets ANSI/UL 12.12.01 standards for Class 1 Division 2 hazardous locations and has an optional salt fog certification.
| Design | |
| Product type | Hybrid (2-in-1) |
| Product colour | Black |
| Form factor | Convertible (Swivel) |
| Rugged design | Yes |
| Display | |
| Touchscreen type | Capacitive |
| Display diagonal | 29.5 cm (11.6") |
| Display resolution | 1920 x 1080 pixels |
| Touchscreen | Yes |
| HD type | Full HD |
| Panel type | TFT |
| LED backlight | Yes |
| Native aspect ratio | 16:9 |
| Display brightness | 1000 cd/mý |
| Processor | |
| Processor manufacturer | Intel |
| Processor family | Intel© CoreT i5 |
| Processor model | i5-1235U |
| Processor boost frequency | 4.4 GHz |
| Processor cache | 12 MB |
| Processor cache type | Smart Cache |
| Memory | |
| Internal memory | 16 GB |
| Internal memory type | DDR4-SDRAM |
| Memory form factor | SO-DIMM |
| Memory slots | 2x SO-DIMM |
| Maximum internal memory | 64 GB |
| Storage | |
| Total storage capacity | 512 GB |
| Storage media | SSD |
| Total SSDs capacity | 512 GB |
| Number of SSDs installed | 1 |
| SSD capacity | 512 GB |
| SSD interface | PCI Express |
| NVMe | Yes |
| Optical drive type | No |
| Graphics | |
| Discrete graphics card model | Not available |
| On-board graphics card | Yes |
| On-board GPU manufacturer | Intel |
| Discrete graphics card | No |
| On-board graphics card model | Intel Iris Xe Graphics |
| Camera | |
| Front camera | Yes |
| Front camera HD type | Full HD |
| Network | |
| Top Wi-Fi standard | Wi-Fi 6E (802.11ax) |
| Wi-Fi standards | 802.11b, 802.11g, Wi-Fi 4 (802.11n), Wi-Fi 5 (802.11ac), Wi-Fi 6 (802.11ax), Wi-Fi 6E (802.11ax) |
| WLAN controller model | Intel Wi-Fi 6E AX211 |
| Ethernet LAN | Yes |
| Ethernet LAN data rates | 10,100,1000 Mbit/s |
| Bluetooth | Yes |
| Bluetooth version | 5.3 |
| Ports & interfaces | |
| USB 3.2 Gen 2 (3.1 Gen 2) Type-A ports quantity | 2 |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 1 |
| HDMI ports quantity | 1 |
| HDMI version | 2.0 |
| VGA (D-Sub) ports quantity | 1 |
| Thunderbolt 4 ports quantity | 1 |
| Intel© Thunderbolt 4 | Yes |
| Combo headphone/mic port | Yes |
| Docking connector | Yes |
| Keyboard | |
| Pointing device | Touchpad |
| Numeric keypad | No |
| Keyboard backlit | Yes |
| Keyboard layout | QWERTY |
| Keyboard language | US English |
| Software | |
| Operating system architecture | 64-bit |
| Operating system installed | Windows 11 Pro |
| Battery | |
| Battery technology | Lithium-Ion (Li-Ion) |
| Battery capacity | 2100 mAh |
| Battery voltage | 11.1 V |
| Power | |
| AC adapter power | 65 W |
| AC adapter frequency | 50/60 Hz |
| AC adapter input voltage | 100-240 V |
| DC-in jack | Yes |
| Security | |
| Cable lock slot | Yes |
| Cable lock slot type | Kensington |
| Smart card reader | Yes |
| Trusted Platform Module (TPM) | Yes |
| Trusted Platform Module (TPM) version | 2.0 |
| Operational conditions | |
| Operating temperature (T-T) | -29 - 63 øC |
| Storage temperature (T-T) | -51 - 71 øC |
| Operating relative humidity (H-H) | 0 - 95% |
| Storage relative humidity (H-H) | 0 - 95% |
| Weight & dimensions | |
| Width | 313 mm |
| Depth | 238 mm |
| Height | 39 mm |
| Weight | 2.1 kg |
| Packaging content | |
| Stylus pen | Yes |
| Number of batteries | 2 |
| Warranty | |
| Base Warranty | Non Non |