Lind 11-16v Automobile Power Adapter For Zebra Et40/45/ 50/51/ 55/56/ 60/65/ 80/85
ITCurry #: U8412573 | Article #: 7300-0415-
ScreenMemoryWeightProcessorHard DiskSSDScreenResolutionConnectivityMemoryCaseOSScreenTypeSpeed BlackSpeed ColourModelProcessor SpeedForm FactorInternal / ExternalPort CountUplink / mediaMounting
- View All Specs
Bundles
Related products
Product Information
Rugged Design
The rugged design of the Lind power adapters makes them ideally suited for use in harsh mobile environments. The adapter electronics are protected by a rugged aluminum housing which is filled and sealed with epoxy that protects the electronics from damage due to shock, vibration, and spilled liquids.
| Features | |
| Purpose | Tablet |
| Power supply type | Indoor |
| Power current type | DC1-to-DC2 |
| Input voltage | 11 - 16 V |
| Output voltage | 12 V |
| Output current | 3.5 A |
| Adjustable output voltage | No |
| Brand compatibility | Zebra |
| Compatibility | ET50/51 55/56 |
| Design | |
| Product colour | Black |
| Housing material | Aluminium |
| LED indicators | Yes |
| Operational conditions | |
| Operating temperature (T-T) | -40 - 40 øC |
| Weight & dimensions | |
| Width | 63.5 mm |
| Depth | 130.8 mm |
| Height | 30 mm |
| Weight | 460 g |
| Logistics data | |
| Harmonized System (HS) code | 85044095 |
| Warranty | |
| Base Warranty | Non Non |