Honeywell Scanpal Eda10a Docking Station With Bare Wire
ITCurry #: U8412567 | Article #: 7160-2017-00-
ScreenMemoryWeightProcessorHard DiskSSDScreenResolutionConnectivityMemoryCaseOSScreenTypeSpeed BlackSpeed ColourModelProcessor SpeedForm FactorInternal / ExternalPort CountUplink / mediaMounting
- View All Specs
Bundles
Related products
Product Information
Combine the Honeywell ScanPal EDA10A rugged tablet with Gamber-Johnson’s Bare Wire Docking Station for enhanced productivity and seamless connectivity. Featuring dual-powered USB ports this docking station is robust enough to power essential peripherals such as long-range scanners, printers, and other devices.
Designed to keep the ScanPal EDA10A tablet charged all day, the docking station also provides reliable port replication to connect the peripherals you need to get the job done efficiently. Whether in Retail, Warehouse and Manufacturing, Transportation & Logistics, or Field Mobility & Services, this rugged docking solution ensures your tablet stays secure, functional, and ready to perform.
Stay connected and productive with Gamber-Johnson’s trusted docking solutions.
| Design | |
| Mobile device type | Tablet/UMPC |
| Proper use | Car, Forklift, Truck |
| Device mount type | Screw mount |
| Product colour | Black |
| Orientation | Horizontal |
| Connectivity technology | Wired |
| USB port | Yes |
| USB 2.0 ports quantity | 2 |
| Compatibility | Honeywell ScanPal EDA10A |
| Ergonomics | |
| VESA mounting | Yes |
| Maximum VESA mount | 75 x 75 mm |
| Weight & dimensions | |
| Width | 282.7 mm |
| Depth | 71.1 mm |
| Height | 236.8 mm |
| Weight | 1.54 kg |
| Packaging data | |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Technical details | |
| Warranty period | 1 year(s) |
| Compliance certificates | CE, Federal Communications Commission (FCC), RoHS |
| Warranty | |
| Base Warranty | Non Non |