-
ScreenMemoryWeightProcessorHard DiskSSDScreenResolutionConnectivityMemoryCaseOSScreenTypeSpeed BlackSpeed ColourModelProcessor SpeedForm FactorInternal / ExternalPort CountUplink / mediaMounting
- View All Specs
Bundles
Related products
Product Information
Style meets functionality with the MXV Desk Monitor Arm. Designed with a modern “V” shape, this sleek and lightweight arm keeps your screen stable as you adjust it for how you want to work. Slimmer than our LX family, the MVX fits in tight spaces and contains the cable chaos with thoughtful cable management.
| Mounting | |
| Maximum weight capacity | 9.1 kg |
| Minimum screen size | 50.8 cm (20") |
| Number of displays supported | 1 |
| Maximum screen size | 86.4 cm (34") |
| Mounting | Clamp |
| Suitable for TV | Yes |
| Mounting type | Desk |
| Minimum VESA mount | 75 x 75 mm |
| Maximum VESA mount | 100 x 100 mm |
| Panel mounting interface | 75 x 75,100 x 100 mm |
| Extension arm (max) | 45 cm |
| Desk thickness (min) | 1.2 cm |
| Desk thickness (max) | 3.2 cm |
| Ergonomics | |
| Height adjustment | Yes |
| Height adjustment type | Manual |
| Adjustable depth | Yes |
| Tilt adjustment | Yes |
| Tilt angle range | 90 - 90ø |
| Swivelling | Yes |
| Swivel angle | 360ø |
| Rotating | Yes |
| Angle of rotation | 360ø |
| Pan range | 0 - 360ø |
| Number of arms | 1 |
| Cable management | Yes |
| Illumination LED | No |
| On/off switch | No |
| Motorized | No |
| Anti-collision | Yes |
| Built-in wireless charger | No |
| Drawers | No |
| Tablet compartment | No |
| Feet | Yes |
| Feet colour | Black |
| Design | |
| Housing material | Acrylonitrile butadiene styrene (ABS), Aluminium, Steel |
| Product colour | Black |
| Orientation | Landscape/Portrait |
| Easy to install | Yes |
| Ports & interfaces | |
| Built-in USB hub | No |
| Microphone in | No |
| Weight & dimensions | |
| Weight | 2.6 kg |
| Packaging data | |
| Package width | 875 mm |
| Package depth | 235 mm |
| Package height | 185 mm |
| Package weight | 3.8 kg |
| Package type | Box |
| Packaging content | |
| Clamp included | Yes |
| VESA mount included | Yes |
| Power supply included | No |
| AC adapter included | No |
| Mounting kit | Yes |
| Remote control included | No |
| Manual | Yes |
| Sustainability | |
| Sustainability compliance | Yes |
| Sustainability certificates | BIFMA 2 level |
| Other features | |
| Warranty period | 10 year(s) |
| Logistics data | |
| Harmonized System (HS) code | 85299097 |
| Minimum order quantity | 1 pc(s) |
| Warranty | |
| Base Warranty | Non Non |