Workforce Pro Wf-4820dwf - Color Multifunction Printer - Inkjet - A4 - USB / Ethernet / Wi-Fi
ITCurry #: 1925X251 | Article #: C11CJ06403-
ScreenMemoryWeightProcessorHard DiskSSDScreenResolutionConnectivityMemoryCaseOSScreenTypeSpeed BlackSpeed ColourModelProcessor SpeedForm FactorInternal / ExternalPort CountUplink / mediaMounting
- View All Specs
Bundles
Related products
Product Information
A4 multifunction printer
Think big with this high-quality multifunction printer with double-sided printing and single scanning and fax all up to A4. You’ll stride through tasks with print speeds of up to 25ppm¹ in black and a 35 page A4 automatic document feeder (ADF). And that’s not forgetting its cost-effective inks and flexible wireless connectivity solutions such as Scan-to-cloud*.
Professional A4 printing
This A4 multifunction printer will meet the needs of even the most demanding home office and small office users. It offers double-sided (duplex) printing and single scanning and faxing all up to A4, plus its automatic document feeder can process up to 35 A4 pages. Furthermore, its PrecisionCore printhead produces high-quality, laser-like prints.
Enhance your productivity
This efficient, reliable and fast model offers A4 double-sided printing and print speeds of 25ppm in black and 12ppm in colour*. It’s also simple to operate directly thanks to its intuitive user interface and 10.9cm touchscreen.
Minimise your outgoings
Dramatically reduce your costs; this printer is compatible with individual inks which are are 50% more efficient compared to tri-colour cartridges*. Giving great value for money, cartridges are available in standard and XL, with the highest yield delivering up to 1,100 pages*.
Flexible wireless solutions
Print from anywhere in the office with Wi-Fi connectivity or use Wi-Fi Direct to print from compatible wireless devices without a Wi-Fi network. Epson's free mobile printing apps and solutions provide further versatility; Email Print allows you to send items to print from almost anywhere in the world*. And with Scan-to-Cloud, you can enjoy the benefits of collaborative working*.
6 months free ReadyPrint Flex ink subscription*
For new customers, you can get the first 6 months free when you sign up with code FLEX6. Subscribe and save up to 70% on ink costs* with ReadyPrint Flex, and never run out of ink again. Your ink levels are monitored and new inks are sent direct to your door, before you run out!
| Printing | |
| Print technology | Inkjet |
| Printing | Colour printing |
| Duplex printing | Yes |
| Maximum resolution | 4800 x 2400 DPI |
| Print speed (black, normal quality, A4/US Letter) | 25 ppm |
| Print speed (colour, normal quality, A4/US Letter) | 12 ppm |
| Print speed (ISO/IEC 24734) black | 25 ppm |
| Print speed (ISO/IEC 24734) colour | 12 ppm |
| Duplex print speed (black, normal quality, A4/US Letter) | 16 ppm |
| Duplex print speed (colour, normal quality, A4/US Letter) | 9 ppm |
| Duplex print speed (ISO/IEC 24734, A4) black | 16 ppm |
| Duplex print speed (ISO/IEC 24734, A4) colour | 9 ppm |
| Scanning | |
| Scanning | Colour scanning |
| Optical scanning resolution | 1200 x 2400 DPI |
| Optical scanning resolution (ADF) | 1200 x 1200 DPI |
| Scan technology | CIS |
| Scan to | Cloud |
| Image formats supported | BMP, JPEG, TIFF, PNG |
| Document formats supported | |
| Fax | |
| Faxing | Colour faxing |
| Fax transmission speed | 3 sec/page |
| Modem speed | 33.6 Kbit/s |
| Fax memory | 180 pages |
| Auto-redialing | Yes |
| Fax speed dialing (max numbers) | 100 |
| Fax forwarding | Yes |
| Error Correction Mode (ECM) | Yes |
| Features | |
| Recommended duty cycle | 200 - 1500 pages per month |
| Maximum duty cycle | 33000 pages per month |
| Number of print cartridges | 4 |
| Printing colours | Black, Cyan, Magenta, Yellow |
| Country of origin | Indonesia |
| Input & output capacity | |
| Total number of input trays | 1 |
| Total output capacity | 80 sheets |
| Auto document feeder (ADF) | Yes |
| Auto document feeder (ADF) input capacity | 35 sheets |
| Maximum input capacity | 250 sheets |
| Paper handling | |
| Maximum ISO A-series paper size | A4 |
| Paper tray media types | Plain paper |
| ISO A-series sizes (A0...A9) | A4, A5, A6 |
| Non-ISO print media sizes | Legal, Letter |
| Envelopes sizes | 10, C6, DL |
| Photo paper sizes | 10x15,13x18 cm |
| Paper tray media weight | 64 - 90 g/mý |
| Ports & interfaces | |
| USB port | Yes |
| Network | |
| Wi-Fi | Yes |
| Ethernet LAN | No |
| Wi-Fi standards | 802.11b, 802.11g, Wi-Fi 4 (802.11n) |
| Security algorithms | 64-bit WEP, 128-bit WEP, WPA-PSK, WPA-TKIP |
| Management protocols | SNMP, HTTP, DHCP, BOOTP, APIPA, DDNS, mDNS, SNTP, SLP, WSD, LLTD, Ping |
| Mobile printing technologies | Epson Connect, Epson iPrint, Epson Email Print, Epson Remote Print, Apple AirPrint, Mopria Print Service |
| Performance | |
| Card reader integrated | No |
| Design | |
| Product colour | Black |
| Market positioning | Home & office |
| Built-in display | Yes |
| Display | LCD |
| Display diagonal | 10.9 cm (4.3") |
| Touchscreen | Yes |
| Colour display | Yes |
| Power | |
| Power consumption (copying) | 18 W |
| Power consumption (ready) | 7 W |
| Power consumption (off) | 0.2 W |
| System requirements | |
| Windows operating systems supported | Windows 10, Windows 10 x64, Windows 7, Windows 7 x64, Windows 8.1, Windows 8.1 x64, Windows Vista, Windows Vista x64, Windows XP Professional x64, Windows XP |
| Mac operating systems supported | Yes |
| Weight & dimensions | |
| Width | 425 mm |
| Depth | 389 mm |
| Height | 265 mm |
| Weight | 10.2 kg |
| Packaging data | |
| Package width | 435 mm |
| Package depth | 480 mm |
| Package height | 350 mm |
| Package weight | 12.3 kg |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Packaging content | |
| Cartridge(s) included | Yes |
| Cables included | AC |
| Drivers included | Yes |
| Warranty card | Yes |
| Logistics data | |
| Harmonized System (HS) code | 84433100 |
| Pallet gross weight | 0 g |
| Products per pallet layer | 2 pc(s) |
| Products per pallet | 12 pc(s) |
| Pallet weight (UK) | 0 g |
| Products per pallet layer (UK) | 4 pc(s) |
| Products per pallet (UK) | 24 pc(s) |
| Other features | |
| Printing method | Epson PrecisionCore |
| Number of users | 5 user(s) |
| Compatible operating systems | Mac OS X 10.11.x, Mac OS X 10.11.x oder h”her, Mac OS X 10.12, Mac OS X 10.12.x, Mac OS X 10.13.x, Mac OS X 10.6.8 or later, Windows 10 (32/64 bit), Windows 7 (32/64 bit), Windows 8.1, Windows 8.1 (32/64 bit), Windows Server 2003 R2 x64, Windows Server 2003 x64, Windows Server 2008 (32/64 Bit), Windows Server 2008 R2, Windows Server 2012 (64bit), Windows Server 2012 R2, Windows Server 2016, Windows Vista (32/64 Bit), Windows XP Professional x64 Edition SP2 or later, Windows XP SP3 or later (32-bit) |
| Ink drop | 3.8 |
| Print head nozzles | 800 nozzles black, 256 nozzles per colour |
| Supported network protocols | TCP/IPv4, TCP/IPv6 |
| Warranty | |
| Base Warranty | Non Non |