-
ScreenMemoryWeightProcessorHard DiskSSDScreenResolutionConnectivityMemoryCaseOSScreenTypeSpeed BlackSpeed ColourModelProcessor SpeedForm FactorInternal / ExternalPort CountUplink / mediaMounting
- View All Specs
Bundles
Related products
Product Information
Powerful 8,000 lumens, WUXGA 3LCD projector
The EB-L890U delivers 8,000 lumens, WUXGA resolution, HDR and advanced installation features. It provides up to 30,000 hours of maintenance-free projection in Eco mode. Featuring a fixed centre lens with manual lens shift, 1.6x zoom and 10W speakers, it’s ideal for professional applications and offers flexible control options via HDBaseT, LAN and wireless.
Powerful, vibrant visuals for any space
The EB-L890U delivers 8,000 lumens of brightness and WUXGA resolution with 3LCD technology, ensuring sharp, vibrant visuals. Its precise lens shift and built-in 10W speakers enhance performance, while the compact white chassis allows for easy installation and quiet operation. Ideal for lecture halls, auditoriums, training rooms, and other professional environments, it performs exceptionally well even in brightly lit spaces.
Easy-to-setup, big impact
With flexible installation options including a standard throw ratio of 1.35–2.2:1 and 1.6x optical zoom, the EB-L890U can project images up to 500''. Advanced geometry correction and the optional ELPEC01 camera, combined with the Epson Projector Professional Tool, enable quick, straightforward setup and calibration—streamlining advanced installation for any space.
Smart control for seamless experience
The EB-L890U enhances usability with NFC for easy large-scale rollouts using the Epson Projector Config Tool. Its user-friendly OSD menu simplifies navigation, while Epson’s EPMC cloud monitoring allows effortless remote management. Fully compatible with Crestron XiO Cloud, it offers centralised control. OTA firmware updates ensure the projector remains up-to-date, improving performance for a seamless experience.
Proven brand reliability
Engineered for long-lasting performance, the EB-L890U features fit-and-forget laser technology, backed by a 3-year warranty. It minimises maintenance needs, reduces downtime, and offers peace of mind with Epson’s renowned after-sales support.
Environmentally friendly design
Built with sustainability in mind, our projectors are manufactured using 100% renewable electricity{s2 and packaged in 100% recyclable cardboard. With low maintenance and energy consumption and benefits from end-of-life recycling and energy recovery services across Europe.
Stream and share easily
With Apple AirPlay 2 and Miracast connectivity{s1, sharing content is quick and simple - users can wirelessly mirror their device screens to the display for seamless collaboration. The USB-A port also enables PC-free streaming, while additional options like HDBaseT and HDMI daisy-chaining further enhance flexibility.
| Projector | |
| Screen size compatibility | 1270 - 12700 mm (50 - 500") |
| Projection distance (wide) | 1.4 - 14.8 m |
| Projection distance (tele) | 2.4 - 23.8 m |
| Projector brightness | 8000 ANSI lumens |
| Projection technology | 3LCD |
| Projector native resolution | WUXGA (1920x1200) |
| Contrast ratio (typical) | 5000000:1 |
| Native aspect ratio | 16:10 |
| Number of colours | 1.07 billion colours |
| Keystone correction, horizontal | -30 - 30ø |
| Keystone correction, vertical | -30 - 30ø |
| Light source | |
| Light source type | Laser |
| Service life of light source | 20000 h |
| Service life of light source (economic mode) | 30000 h |
| Lens system | |
| Focus | Manual |
| Focal length range | 20 - 31.8 mm |
| Aperture range (F-F) | 1.5 - 1.7 |
| Zoom capability | Yes |
| Zoom type | Manual |
| Throw ratio | 1.35 - 2.2:1 |
| Horizontal lens shift range | 0 - 20% |
| Vertical lens shift range | 0 - 50% |
| Video | |
| Analog signal format system | Not supported |
| Full HD | Yes |
| 3D | No |
| Video colour modes | Cinema, DICOM simulation mode, Dynamic, Multi-projection, Natural, Presentation |
| Ports & interfaces | |
| HDBaseT port | Yes |
| Service port type | USB Type-B |
| USB 2.0 ports quantity | 3 |
| USB 2.0 Type-A ports quantity | 2 |
| USB 2.0 Type-B ports quantity | 1 |
| Serial interface type | RS-232C |
| HDMI ports quantity | 3 |
| DVI port | No |
| Network | |
| Ethernet LAN | Yes |
| Ethernet LAN data rates | 10,100 Mbit/s |
| Wi-Fi | Yes |
| Storage | |
| Card reader integrated | No |
| Features | |
| Interactive | No |
| Noise level (economic mode) | 26 dB |
| HDCP | Yes |
| Noise level | 36 dB |
| High Dynamic Range (HDR) supported | Yes |
| High Dynamic Range (HDR) technology | High Dynamic Range 10 (HDR10) |
| Multimedia | |
| Built-in speaker(s) | Yes |
| RMS rated power | 10 W |
| Design | |
| Market positioning | Education |
| Product colour | White |
| Placement | Ceiling, Desktop |
| Cable lock slot | Yes |
| Cable lock slot type | Kensington |
| Power | |
| Power source | AC |
| Power consumption (typical) | 388 W |
| Power consumption (standby) | 0.4 W |
| Power consumption (max) | 450 W |
| Power consumption (economy mode) | 266 W |
| AC input frequency | 50/60 Hz |
| AC adapter output voltage | 100 - 240 V |
| Operational conditions | |
| Storage temperature (T-T) | -10 - 60 øC |
| Operating relative humidity (H-H) | 20 - 80% |
| Storage relative humidity (H-H) | 10 - 90% |
| Weight & dimensions | |
| Width | 440 mm |
| Depth | 340 mm |
| Height | 138 mm |
| Weight | 8.5 kg |
| Packaging content | |
| Remote control included | Yes |
| Batteries included | Yes |
| Warranty | |
| Base Warranty | Non Non |