-
ScreenMemoryWeightProcessorHard DiskSSDScreenResolutionConnectivityMemoryCaseOSScreenTypeSpeed BlackSpeed ColourModelProcessor SpeedForm FactorInternal / ExternalPort CountUplink / mediaMounting
- View All Specs
Bundles
Related products
Product Information
Multi-feed cheque scanner
Epson’s TM-S2000II-MJ advanced desktop cheque scanner is small, compact and offers super-fast, high-quality cheque scanning, detailed cheque images, cashier cheque filling and more.
Truly multifunctional
In addition to its advanced cheque-scanning features, the TM-S2000II-MJ also offers two-sided, 24-bit colour ID scanning and an inkjet printer for cashier cheque filling.
Easy to use
This easy to use and maintain cheque scanner also features, advanced self-diagnostics and an intuitive LCD display that keeps the user informed of the device status at all times, and communicates when interventions are needed.
More than just cheque scanning
In addition to supporting the traditional financial markets, the TM-S2000II-MJ also serves other niche markets such as restaurant vouchers and pharmacy prescriptions - speeding up processing times and eliminating unnecessary human intervention.
Stylish Design
Black version fits seamlessly into most environments. Efficient MSR design for improved usability. Compact design - small footprint.
| Scanning | |
| Maximum scan size | 109.728 x 255 mm |
| Optical scanning resolution | 300 x 300 DPI |
| Colour scanning | Yes |
| Duplex scanning | Yes |
| Greyscale levels | 256 |
| ID card resolutions | 200 x 200,300 x 300,600 x 600 |
| Scanner throughput | 130 dpm |
| Design | |
| Scanner type | Business card scanner |
| Product colour | Black |
| Built-in display | Yes |
| Performance | |
| Sensor type | CIS |
| Scan file formats | BMP, JPEG, TIFF |
| Mean cycles between failures (MCBF) | 4940000 |
| Mean time between failures (MTBF) | 180000 h |
| Built-in MICR | Yes |
| MICR font set | CMC-7, E-13B |
| Built-in OCR | Yes |
| Input capacity | |
| Standard input capacity | 100 sheets |
| Auto document feeder (ADF) input capacity | 100 sheets |
| Paper handling | |
| Scanning media types supported | Plain paper, Plastic Card |
| ID-card slot | Yes |
| ID-cards (ISO/IEC 7810) compliant | Yes |
| Card thickness (max) | 0.2 mm |
| Plastic card media weight | 60 - 120 g/mý |
| Maximum scan width | 12 cm |
| Maximum scan length | 23.5 cm |
| Ports & interfaces | |
| USB port | Yes |
| USB version | 2.0 |
| USB connector type | USB Type-A |
| Standard interfaces | USB 2.0 |
| Power | |
| Power supply type | DC |
| Output voltage | 24 V |
| Weight & dimensions | |
| Width | 167 mm |
| Depth | 410 mm |
| Height | 206 mm |
| Weight | 4.1 kg |
| Packaging data | |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Package width | 250 mm |
| Package depth | 400 mm |
| Package height | 295 mm |
| Package weight | 5.62 kg |
| Packaging content | |
| Cables included | USB |
| Quick start guide | Yes |
| AC adapter included | Yes |
| Operational conditions | |
| Operating temperature (T-T) | 10 - 35 øC |
| Storage temperature (T-T) | -20 - 40 øC |
| Operating relative humidity (H-H) | 20 - 80% |
| Storage relative humidity (H-H) | 20 - 85% |
| Other features | |
| Scan speed (max) | 1000 mm/sec |
| Scan speed (ID card) | 118 mm/sec |
| Safety | TšV (EN62368-1) |
| Print technology | Inkjet |
| Maximum media length | 23.5 cm |
| Media thickness | 0.08 - 0.2 mm |
| Printing height | 5.08 cm |
| Print head life | 6000 million shots/nozzle |
| Endorsement printing | Yes |
| Character structure | Font A: 12 x 24, Font B: 9 x 17 |
| Maximum text length per line | 169 characters |
| Certification | CE, EN55024, EN55032 Class A, Directive 2014/30/EU |
| Logistics data | |
| Products per pallet | 63 pc(s) |
| Country of origin | China |
| Pallet gross weight | 0 g |
| Pallet gross length | 120 cm |
| Pallet gross width | 80 cm |
| Pallet gross height | 2.21 m |
| Products per pallet layer | 9 pc(s) |
| Products per pallet layer (UK) | 12 pc(s) |
| Products per pallet (UK) | 84 pc(s) |
| Pallet weight (UK) | 0 g |
| Pallet length (UK) | 120 cm |
| Pallet width (UK) | 100 cm |
| Pallet height (UK) | 2.21 m |
| Harmonized System (HS) code | 84716070 |
| Warranty | |
| Base Warranty | Non Non |