Tm-p80ii Ac (131) - Receipt Printer - Thermal - Autocutter / Wi-Fi / USB-c
ITCurry #: 1925Y874 | Article #: C31CK00131-
ScreenMemoryWeightProcessorHard DiskSSDScreenResolutionConnectivityMemoryCaseOSScreenTypeSpeed BlackSpeed ColourModelProcessor SpeedForm FactorInternal / ExternalPort CountUplink / mediaMounting
- View All Specs
Bundles
Related products
Product Information
Portable receipt printer with autocutter
Ideal for demanding on-the-go environments, such as hospitality and in-vehicle applications, the all-new TM-P80IIAC is compact, stylish and even lighter than its predecessor. With outstanding connectivity and an auto-charging facility, it also includes an auto-cutter and de-curler module.
Perfect for a wide range of applications
Whatever your application, from retail to hospitality, the TM-P80IIAC is designed to make life easy. Measuring only 154 x 105 x 78 mm, its ultra-light and ergonomic form factor makes it the ideal solution for any on-the-go environment.
Ideal for in-vehicle use
Fully approved for in-vehicle use, this highly versatile receipt printer is also ideal for transportation applications, such as a taxis or on-board ticketing, and logistics applications such as payment on-delivery or invoicing.
Excellent connectivity plus wireless charging
With USB-C connectivity, plus support for Bluetooth 5.0 “classic” and low-energy modes, the TM-P80II provides excellent range, seamless pairing and reliable all-day battery life, while its Wi-Fi 5 capability means that it offers excellent wireless performance, including a Wi-Fi “Direct” mode enabling direct connection of up to 8 devices without the need to connect to a network or hotspot. Plus, as the TM-P80II AC is Qi-enabled, charging is effortless, quick and reliable.
Handles barcodes and symbols
Providing a high-quality output of 203dpi, the TM-P80IIAC can easily handle barcodes and 2D symbols.
Increases efficiency, reduces paper jams
Featuring an auto-cutter and de-curler module to ensure you get flat, cleanly-separated receipts at all times, even in the busiest of environments.
Fast, easy set-up
Because the TM-P80IIAC comes with a comprehensive “quick start” sheet, which includes QR-codes that link to video guides, set-up and configuration is simple and hassle-free - so you can be up and running almost instantly.
Major benefits for developers
Full support is provided for both ESC/POS and standard Epson Drivers, while Epson’s proven software solutions ensure that the migration of existing POS systems is near-seamless, and new development is fast and problem-free.
| Printing | |
| Colour | No |
| Maximum resolution | 203 x 203 DPI |
| Print speed | 65 mm/sec |
| Print technology | Thermal |
| Type | Mobile printer |
| Paper handling | |
| Paper loading type | Top & front |
| Printing media thickness | 75 æm |
| Maximum printing width | 8 cm |
| Ports & interfaces | |
| USB port | Yes |
| USB connector | USB Type-C |
| Connectivity technology | Wired & Wireless |
| Network | |
| Wi-Fi | Yes |
| Wi-Fi standards | 802.11a, 802.11b, 802.11g, Wi-Fi 4 (802.11n), Wi-Fi 5 (802.11ac) |
| Features | |
| Cutter | Yes |
| Design | |
| Product colour | Black |
| Power | |
| Power source type | DC |
| AC input voltage | 7.2 V |
| Operational conditions | |
| Operating temperature (T-T) | -15 - 50 øC |
| Storage temperature (T-T) | -25 - 70 øC |
| Operating relative humidity (H-H) | 10 - 90% |
| Storage relative humidity (H-H) | 0 - 90% |
| Weight & dimensions | |
| Width | 105 mm |
| Depth | 153.4 mm |
| Height | 66.9 mm |
| Weight | 500 g |
| Packaging data | |
| Cables included | USB |
| Battery | |
| Battery capacity | 1950 mAh |
| Warranty | |
| Base Warranty | Non Non |