Surecolor Sc-p8500d - Color Printer - Inkjet - USB / Ethernet / Wi-Fi
ITCurry #: 1925AA97 | Article #: C11CJ50301A1-
ScreenMemoryWeightProcessorHard DiskSSDScreenResolutionConnectivityMemoryCaseOSScreenTypeSpeed BlackSpeed ColourModelProcessor SpeedForm FactorInternal / ExternalPort CountUplink / mediaMounting
- View All Specs
Bundles
Related products
Product Information
44-inch photo printer
A fully integrated solution that offers productive printing, smart features and easy operation. The unobtrusive design is compact because of the flat top and back surface of the printer, and its shallow depth. The SC-P8500D has been engineered with the Epson PrecisionCore MicroTFP printhead and 6-colour UltraChrome Pro6 pigment inks; which includes a new grey ink to broaden the colour gamut.
Fast and feature-rich
The 2.64-inch PrecisionCore MicroTFP printhead prints up 18m{s2/hr in photo quality. Dual roll features auto-switching between two different media types or sizes. Also, the automatic take-up reel enables high productivity roll-to-roll printing and the new drop-in auto paper loading system makes it easy for inexperienced users to handle media, including cutsheet and posterboard. Wi-Fi for placement nearly everywhere.
Compact footprint - versatile design
The SC-P8500D's design is both contemporary and compact. It fits into most working environments because of its flat and unobtrusive design.
Highly detailed prints, every time
The SC-P8500D’s 6-colour UltraChrome Pro6 pigment inkset - including a new grey ink broadens the colour gamut and provides smooth gradation and less graininess. This means the print quality is equivalent to other 8-colour printers. The PrecisionCore MicroTFP printhead, Variable Sized Droplet Technology and Nozzle Verification Technology combine to produce vibrant, high-quality images. It’s also equipped with Adobe PS 3, delivering faster processing times for the most complex image reproduction{s1.
Security and management features
The SC-P8500D includes enhanced IT and security features. Also, workloads can be managed more efficiently, through central management tracking applications: Epson Cloud Solutions PORT and Epson Device Admin.
| Printing | |
| Print head nozzles | 1.600 nozzles per colour |
| Colour management | LUT, ICC Profile |
| Print technology | Inkjet |
| Colour | Yes |
| Maximum resolution | 1200 x 2400 DPI |
| Number of print cartridges | 6 |
| Page description languages | ESC/P-R, HP-GL/2, PDF 1.7, PostScript 3 |
| Printing colours | Cyan, Grey, Magenta, Matte black, Photo black, Red, Yellow |
| Print cartridge volume (metric) | 700 ml, 350 ml |
| Print speed (normal quality, A1) | 120 pph |
| Copying | |
| Copying | No |
| Scanning | |
| Scanning | No |
| Paper handling | |
| Maximum print size | A0 (841 x 1189 mm) |
| Paper tray media types | Roll |
| ISO A-series sizes (A0...A9) | A0, A1, A2, A3, A4, A5 |
| ISO B-series sizes (B0...B9) | B0, B1 |
| Media thickness | 0.1 - 1.5 mm |
| Auto take-up reel | Yes |
| Borderless printing width | 10" (25.4cm) Roll, 17" (43.1cm) Roll, 24" (60.9cm) Roll, 36" (91.4cm) Roll, 44" (111.8cm) Roll |
| Ports & interfaces | |
| Wi-Fi | Yes |
| Ethernet LAN | Yes |
| USB port | Yes |
| Ethernet LAN data rates | 10,100,1000 Mbit/s |
| Direct printing | Yes |
| Mobile printing technologies | Apple AirPrint, Epson Cloud Solution PORT |
| Performance | |
| Product colour | Black, White |
| Built-in display | Yes |
| Display | LCD |
| Colour display | Yes |
| Display diagonal | 10.9 cm (4.3") |
| Control type | Touch |
| Internal memory | 4096 MB |
| Sound power level (standby) | 6.6 dB |
| Country of origin | Indonesia |
| Power | |
| Power consumption (standby) | 0.3 W |
| Power consumption (typical) | 70 W |
| AC input voltage | 100-240 V |
| AC input frequency | 50 - 60 Hz |
| System requirements | |
| Windows operating systems supported | Windows 10, Windows 11 |
| Mac operating systems supported | Mac OS X 11.0 Big Sur |
| Weight & dimensions | |
| Width | 1848 mm |
| Depth | 829 mm |
| Height | 975 mm |
| Weight | 155 kg |
| Packaging data | |
| Manual | Yes |
| Other features | |
| Line accuracy | +/- 0,26 |
| Minimum line width | 0.02 mm |
| Touchscreen | Yes |
| Print quality (black, draft quality) | 300 DPI |
| Ink drop | 3.5 |
| Logistics data | |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Warranty | |
| Base Warranty | Non Non |