-
ScreenMemoryWeightProcessorHard DiskSSDScreenResolutionConnectivityMemoryCaseOSScreenTypeSpeed BlackSpeed ColourModelProcessor SpeedForm FactorInternal / ExternalPort CountUplink / mediaMounting
- View All Specs
Bundles
Related products
Product Information
Photo and document scanner
This easy-to-use, USB-powered scanner has a new sleek and space-saving design. An integrated stand allows for added flexibility as the scanner can be used flat as well as on its side to help save desk space. With 4800dpi and fast scan speeds, the V39II will produce high-quality results quickly.You can easily store and share your photos and documents online by scanning to cloud or straight to Facebook and Picasa.
Ultra-compact and tidy
The V39II's power and connectivity is handled via a single USB to reduce cable clutter and keep your workspace tidy. The device also has a built-in stand for flexible scanning to suit your desk space.
Fast, high-quality results
With 4800dpi and fast scan speed, the V39II produces high quality results quickly and easily. Make sure that your photos look their best with Epson Easy Photo Fix software, which improves the quality of your scans by removing dust, restoring faded colours and correcting backlight. Even your scanned documents will look great, as the V39II comes with a range of enhancement features, enabling you to improve text sharpness and remove unwanted 'bleed-through' from double-sided documents.
Convenient
To make scanning quick and easy, the V39II has customisable buttons so you can scan, copy, share and turn your photos and documents into multi-page searchable PDFs* at the push of a button. For added versatility, a fully-detachable lid makes scanning of thick books, photo albums and other bound items possible. Scan directly to cloud storage services.
| Scanning | |
| Maximum scan size | 216 x 297 mm |
| Optical scanning resolution | 4800 x 4800 DPI |
| Colour scanning | Yes |
| Duplex scanning | No |
| Input colour depth | 48 bit |
| Output colour depth | 24 bit |
| Movement resolution | 4800 DPI |
| Design | |
| Scanner type | Flatbed scanner |
| Product colour | Black |
| Control type | Buttons |
| Built-in display | No |
| Performance | |
| Sensor type | CIS |
| Light source | White LED |
| Scan file formats | BMP, JPEG, PDF, TIFF |
| Button functions | Copy, On, Scan to PDF |
| Scan drivers | ICA, TWAIN |
| Paper handling | |
| Maximum ISO A-series paper size | A4 |
| ISO A-series sizes (A0...A9) | A4 |
| Letter | Yes |
| Legal | Yes |
| Ports & interfaces | |
| USB port | Yes |
| USB version | 2.0 |
| Power | |
| Power supply type | USB |
| Power consumption (typical) | 2.5 W |
| Power consumption (off) | 0.013 W |
| Weight & dimensions | |
| Width | 249 mm |
| Depth | 364 mm |
| Height | 39 mm |
| Weight | 1.5 kg |
| Packaging data | |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Packaging content | |
| Cables included | USB |
| System requirements | |
| Windows operating systems supported | Windows 10, Windows 7, Windows 8, Windows 8.1, Windows Vista, Windows XP |
| Mac operating systems supported | Mac OS X 10.6 Snow Leopard, Mac OS X 10.7 Lion, Mac OS X 10.7.5 Lion, Mac OS X 10.8 Mountain Lion, Mac OS X 10.9 Mavericks |
| Operational conditions | |
| Operating temperature (T-T) | 10 - 35 øC |
| Storage temperature (T-T) | -20 - 60 øC |
| Operating relative humidity (H-H) | 20 - 80% |
| Storage relative humidity (H-H) | 20 - 80% |
| Logistics data | |
| Country of origin | Indonesia |
| Warranty | |
| Base Warranty | Non Non |