-
ScreenMemoryWeightProcessorHard DiskSSDScreenResolutionConnectivityMemoryCaseOSScreenTypeSpeed BlackSpeed ColourModelProcessor SpeedForm FactorInternal / ExternalPort CountUplink / mediaMounting
- View All Specs
Bundles
Related products
Product Information
26XL Polar bear Claria Premium Multipack 4-colours EasyMail Ink
Epson’s Claria Premium Ink is ideal for busy households who want the best of both worlds – high-quality document printing and outstanding, glossy photos.
Using a combination of pigment black and dye colour inks, Claria Premium Ink produces crisp, clear text documents that meet the printing demands of any modern home. Black text is water, highlighter and smudge resistant, even on plain paper.
Your treasured memories will last for generations as photos printed with Claria Premium Ink can last up to 300 years in a photo album¹.
Reduce your printing costs with XL inks
Epson offers a choice of standard or extra large (XL) ink cartridges across its latest ink ranges. While standard sized cartridges are great to keep replacement costs low if you print infrequently, XL inks are ideal if you print high volumes.
Epson inks are optimised for Epson printers
Epson inks have been developed to work hand-in-hand with Epson printers to deliver crisp, smudge-proof text and vibrant photographic images that will last for generations. Genuine Epson inks are produced to stringent, high-quality standards that enable Epson to guarantee the optimum performance of the printer, ink and media.
Genuine Epson EasyMail packaging
Online ink purchases can be conveniently delivered to you at home thanks to EasyMail packaging. And what’s great is that we’ve specially designed the packaging so that it’s compact enough to fit through most letterboxes, for when your post doesn't require a signature. That should prevent unnecessary trips to collect deliveries.
| Features | |
| Print technology | Inkjet printing |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Black ink cartridges quantity | 1 |
| Colour ink cartridges quantity | 3 |
| Black ink volume | 12.2 ml |
| Colour ink volume | 9.7 ml |
| Type | No |
| Cartridge capacity | High (XL) Yield |
| Ink type | Pigment-based ink |
| Printing colours | Black, Cyan, Magenta, Yellow |
| Brand compatibility | Epson |
| Supply type | Multi pack |
| Country of origin | Indonesia |
| Packaging data | |
| Package width | 35 mm |
| Package depth | 195 mm |
| Package height | 323 mm |
| Package weight | 220 g |
| Logistics data | |
| Products per pallet | 480 pc(s) |
| Pallet gross weight | 0 g |
| Products per master (outer) case | 24 pc(s) |
| Master (outer) case gross weight | 0 g |
| Master (outer) case GTIN (EAN/UPC) | 8715946656731 |
| Harmonized System (HS) code | 84439990 |
| Pallet weight (UK) | 0 g |
| Products per pallet (UK) | 480 pc(s) |
| Products per pallet layer | 96 pc(s) |
| Products per pallet layer (UK) | 96 pc(s) |
| Warranty | |
| Base Warranty | Non Non |