-
ScreenMemoryWeightProcessorHard DiskSSDScreenResolutionConnectivityMemoryCaseOSScreenTypeSpeed BlackSpeed ColourModelProcessor SpeedForm FactorInternal / ExternalPort CountUplink / mediaMounting
- View All Specs
Bundles
Related products
Product Information
T1292 Apple DURABrite Ultra Single Cyan Ink
DURABrite Ultra Ink produces business quality text documents and lab-quality photos that don’t just look great- they’re water, smudge and fade resistant too.
Save money with individual inks
Epson’s individual inks give you further savings as you only need to replace the colour used.
Convenient, cost-effective multipacks
Epson also offers ink multipacks - a convenient and cost-effective alternative to buying single ink cartridges.
Epson inks are optimised for Epson printers
Epson inks have been developed to work hand-in-hand with Epson printers to deliver crisp, smudge-proof text and vibrant photographic images that will last for generations. Genuine Epson inks are produced to stringent, high-quality standards that enable Epson to guarantee the optimum performance of the printer, ink and media.
| Features | |
| Print technology | Inkjet printing |
| Compatibility | - WorkForce WF-3520DWF - Epson WorkForce WF-7525 - Epson WorkForce WF-7515 - Epson WorkForce WF-7015 - Epson WorkForce WF-3540DTWF - Epson WorkForce WF-3530DTWF - Epson WorkForce WF-3010DW - Epson Stylus SX620FW - Epson Stylus SX525WD - Epson Stylus SX445W - Epson Stylus SX440W - Epson Stylus SX435W - Epson Stylus SX420W - Epson Stylus SX235W - Epson Stylus Office BX935FWD - Epson Stylus Office BX925FWD - Epson Stylus Office BX635FWD - Epson Stylus Office BX630FW - Epson Stylus Office BX625FWD - Epson Stylus Office BX535WD - Epson Stylus Office BX525WD - Epson Stylus Office BX320FW - Epson Stylus Office BX305FW Plus - Epson Stylus Office BX305FW - Epson Stylus Office BX305F - Epson Stylus Office B42WD |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Colour ink cartridges quantity | 1 |
| Colour ink volume | 7 ml |
| Type | Original |
| Printing colours | Cyan |
| Brand compatibility | Epson |
| OEM code | C13T12924022 |
| Country of origin | China |
| Operational conditions | |
| Storage temperature (T-T) | -20 - 40 øC |
| Packaging data | |
| Package width | 145 mm |
| Package depth | 26 mm |
| Package height | 102 mm |
| Package type | Blister |
| Certificates | |
| Certification | CE |
| Logistics data | |
| Pallet gross width | 80 cm |
| Pallet gross length | 120 cm |
| Pallet gross height | 15 cm |
| Products per pallet | 3400 pc(s) |
| Master (outer) case width | 102 mm |
| Master (outer) case length | 260 mm |
| Master (outer) case height | 146 mm |
| Products per master (outer) case | 10 pc(s) |
| Harmonized System (HS) code | 84439990 |
| Products per pallet (UK) | 3400 pc(s) |
| Products per pallet layer | 340 pc(s) |
| Products per pallet layer (UK) | 340 pc(s) |
| Minimum order quantity | 10 pc(s) |
| Warranty | |
| Base Warranty | Non Non |