Ink Cartridge - T1285 Fox 3.5ml/ 5.9ml - Cyan/yellow/ Magenta/ Black
ITCurry #: 1925P413 | Article #: C13T12854012-
ScreenMemoryWeightProcessorHard DiskSSDScreenResolutionConnectivityMemoryCaseOSScreenTypeSpeed BlackSpeed ColourModelProcessor SpeedForm FactorInternal / ExternalPort CountUplink / mediaMounting
- View All Specs
Bundles
Related products
Product Information
T1285 Fox DURABrite Ultra Multipack 4-colours Ink
DURABrite Ultra Ink produces business quality text documents and lab-quality photos that don’t just look great- they’re water, smudge and fade resistant too.
Save money with individual inks
Epson’s individual inks give you further savings as you only need to replace the colour used.
Convenient, cost-effective multipacks
Epson also offers ink multipacks - a convenient and cost-effective alternative to buying single ink cartridges.
Epson inks are optimised for Epson printers
Epson inks have been developed to work hand-in-hand with Epson printers to deliver crisp, smudge-proof text and vibrant photographic images that will last for generations. Genuine Epson inks are produced to stringent, high-quality standards that enable Epson to guarantee the optimum performance of the printer, ink and media.
| Features | |
| Print technology | Inkjet printing |
| Compatibility | - Epson Stylus SX445W - Epson Stylus SX440W - Epson Stylus SX435W - Epson Stylus SX420W - Epson Stylus SX235W - Epson Stylus SX130 - Epson Stylus SX125 - Epson Stylus S22 - Epson Stylus Office BX305FW Plus - Epson Stylus Office BX305FW - Epson Stylus Office BX305F |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Black ink cartridges quantity | 1 |
| Colour ink cartridges quantity | 3 |
| Black ink volume | 5.9 ml |
| Colour ink volume | 3.5 ml |
| Type | Original |
| Ink type | Pigment-based ink |
| Printing colours | Black, Cyan, Magenta, Yellow |
| Brand compatibility | Epson |
| Supply type | Multi pack |
| OEM code | C13T12854012 |
| Country of origin | United Kingdom |
| Packaging data | |
| Package width | 170 mm |
| Package depth | 46 mm |
| Package height | 150 mm |
| Package weight | 120 g |
| Package type | Blister |
| Logistics data | |
| Pallet gross width | 80 cm |
| Pallet gross length | 120 cm |
| Pallet gross height | 15 cm |
| Products per pallet | 864 pc(s) |
| Pallet gross weight | 0 g |
| Master (outer) case width | 170 mm |
| Master (outer) case length | 370 mm |
| Master (outer) case height | 150 mm |
| Products per master (outer) case | 8 pc(s) |
| Master (outer) case gross weight | 0 g |
| Master (outer) case GTIN (EAN/UPC) | 8715946628042 |
| Harmonized System (HS) code | 84439990 |
| Pallet weight (UK) | 0 g |
| Products per pallet (UK) | 864 pc(s) |
| Products per pallet layer | 96 pc(s) |
| Products per pallet layer (UK) | 96 pc(s) |
| Minimum order quantity | 8 pc(s) |
| Warranty | |
| Base Warranty | Non Non |