-
ScreenMemoryWeightProcessorHard DiskSSDScreenResolutionConnectivityMemoryCaseOSScreenTypeSpeed BlackSpeed ColourModelProcessor SpeedForm FactorInternal / ExternalPort CountUplink / mediaMounting
- View All Specs
Bundles
Related products
Product Information
Epson T071 series Cheetah DURABrite Ultra indivudal genuine inks
Epson's DURABrite Ultra Ink is ideal for producing laser-like, business documents. Thanks to its all-pigment ink system, documents are water, smudge and highlighter resistant and its quick-drying properties make it perfect for duplex printing.
Save money with individual inks
Epson’s individual inks give you further savings as you only need to replace the colour used.
Epson inks are optimised for Epson printers
Epson inks and papers have been developed to work hand-in-hand with Epson printers to produce the best results time and time again.
Genuine Epson EasyMail packaging
Online ink purchases can be conveniently delivered to you at home thanks to EasyMail packaging. And what’s great is that we’ve specially designed the packaging so that it’s compact enough to fit through most letterboxes, for when your post doesn't require a signature. That should prevent unnecessary trips to collect deliveries.
| Features | |
| Black ink type | Pigment-based ink |
| Print technology | Inkjet printing |
| Compatibility | - Stylus CX4300 - Stylus D120 - Stylus D78 - Stylus D91 - Stylus D92 - Stylus DX4000 - Stylus DX4050 - Stylus DX4400 - Stylus DX4450 - Stylus DX5000 - Stylus DX5050 - Stylus DX6000 - Stylus DX6050 - Stylus DX7000F - Stylus DX7400 - Stylus DX7450 - Stylus DX8400 - Stylus DX8450 - Stylus DX9400F - Stylus Office B1100 - Stylus Office B40W - Stylus Office BX300F - Stylus Office BX600FW - Stylus Office BX610FW - Stylus S20 - Stylus S21 - Stylus SX100 - Stylus SX110 - Stylus SX115 - Stylus SX200 - Stylus SX205 - Stylus SX210 - Stylus SX215 - Stylus SX218 - Stylus SX400 - Stylus SX405 - Stylus SX410 - Stylus SX415 - Stylus SX510W - Stylus SX515W - Stylus SX600FW - Stylus SX610FW |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Black ink cartridges quantity | 1 |
| Black ink volume | 7.4 ml |
| Colour ink page yield | 250 pages |
| Type | Original |
| Ink type | Pigment-based ink |
| Printing colours | Black |
| Brand compatibility | Epson |
| OEM code | C13T07114022 |
| Country of origin | China |
| Operational conditions | |
| Storage temperature (T-T) | -20 - 40 øC |
| Packaging data | |
| Package width | 24 mm |
| Package depth | 141 mm |
| Package height | 98 mm |
| Package type | Blister |
| Certificates | |
| Certification | CE |
| Logistics data | |
| Pallet gross width | 80 cm |
| Pallet gross length | 120 cm |
| Pallet gross height | 15 cm |
| Products per pallet | 3400 pc(s) |
| Master (outer) case width | 102 mm |
| Master (outer) case length | 260 mm |
| Master (outer) case height | 146 mm |
| Products per master (outer) case | 10 pc(s) |
| Harmonized System (HS) code | 84439990 |
| Pallet width (UK) | 100 cm |
| Pallet length (UK) | 120 cm |
| Pallet height (UK) | 2 m |
| Products per pallet (UK) | 3400 pc(s) |
| Products per pallet layer | 340 pc(s) |
| Products per pallet layer (UK) | 340 pc(s) |
| Minimum order quantity | 10 pc(s) |
| Warranty | |
| Base Warranty | Non Non |