Ink Cartridge - 408 Durabrite Ultra - 14.7ml - Magenta
ITCurry #: 1925Y404 | Article #: C13T09J34010-
ScreenMemoryWeightProcessorHard DiskSSDScreenResolutionConnectivityMemoryCaseOSScreenTypeSpeed BlackSpeed ColourModelProcessor SpeedForm FactorInternal / ExternalPort CountUplink / mediaMounting
- View All Specs
Bundles
Related products
Product Information
408 Spectacles DURABrite Ultra Single Magenta Ink
Epson's DURABrite Ultra Ink 408 series is ideal for producing professional looking documents that are water, smudge and highlighter resistant. There’s an affordable cartridge to suit every type of user with both standard and L sizes available. Find it easily in store and online by looking for the Spectacles image.
Minimise your printing costs
Take advantage of the cost-effective DURABrite Ultra Inks. Offering great value, inks are supplied individually, so you only ever have to replace the colour used. Plus with L cartridges, you can print up to 2,200 black and 1,700 colour pages{s1.
Meet the range
Our all-pigment DURABrite Ultra Ink create sharp, long-lasting, robust documents that are water, smudge and highlighter resistant.
Optimised for Epson printers
Epson inks and papers have been developed to work hand-in-hand with Epson printers to produce the best results everytime.
The genuine article
Enjoy hassle-free and reliable printing with Epson's genuine inks. We invest in extensive research, high-tech manufacturing facilities and put our products through rigorous tests, to deliver the best quality product to you.
| Features | |
| Colour ink type | Pigment-based ink |
| Compatibility | WorkForce Pro WF-C4810DTWF |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Colour ink cartridges quantity | 1 |
| Colour ink volume | 14.7 ml |
| Colour ink page yield | 1100 pages |
| Type | Original |
| Cartridge capacity | Standard Yield |
| Printing colours | Magenta |
| Brand compatibility | Epson |
| Supply type | Single pack |
| Country of origin | China |
| Packaging data | |
| Package width | 32 mm |
| Package depth | 98 mm |
| Package height | 142 mm |
| Package weight | 60 g |
| Certificates | |
| Compliance certificates | CE |
| Sustainability | |
| Sustainability compliance | Yes |
| Logistics data | |
| Products per master (outer) case | 8 pc(s) |
| Master (outer) case gross weight | 0 g |
| Master (outer) case GTIN (EAN/UPC) | 8715946704326 |
| Harmonized System (HS) code | 84439990 |
| Minimum order quantity | 8 pc(s) |
| Warranty | |
| Base Warranty | Non Non |